Çin, televizyonda 'efemine tarzı' yasaklayacak

Çin hükümeti, televizyonlarda topluma ve gençlere kötü örnek teşkil eden program içeriklerini yasaklayacağını açıkladı.

Haberler - Anadolu Ajansı 03.09.2021 - 15:14 | Son Güncelleme : 03.09.2021 - 15:16

Çin, televizyonda 'efemine tarzı' yasaklayacak

Çin Ulusal Radyo ve Televizyon İdaresi tarafından yayımlanan yönergede, televizyon programlarında "efemine tarza sahip" erkek sunucu ve icracılara yer verilmeyeceği, "siyaseten yanlış ve ahlak dışı davranışları teşvik eden" programların yasaklanacağı belirtildi.

GELENEKSEL ÇİN KÜLTÜRÜ VURGULANACAK

Yayıncıların programlarında gençlere şöhrete ve servete özenti, hayranlık kültürü aşılayan tarzlara yer vermekten kaçınmaları gerektiğinin vurgulandığı yönergede, bunlar yerine "geleneksel Çin kültürünü, devrimci kültürü ve ileri sosyalist kültürü teşvik etmeleri gerektiği" vurgulandı.

Programcıların kostümler, makyaj ve icra tarzları bakımından "doğru estetik yönelime" sahip olması gerektiği belirtilerek "Efemine tarz gibi anormal estetik tercihleri boykot etmeliyiz" ifadelerine yer verildi.

TELEVİZYON SUNUCULARININ SEÇİMİNDE YENİ DÖNEM

Televizyonda yer verilen sunucu ve icracıların siyaseten ve ahlaken doğru konumdaki kişilerden seçilmesi gerektiğine dikkat çekilen yönergede, "Siyasal duruşu yanlış olan, partiyi (Çin Komünist Partisi) ve ülkeyi desteklemeyen kişilere yer vermemelisiniz. Yasaları ve kuralları ihlal eden, sosyal adalet ve eşitlik kırmızı çizgisine karşı çıkan, kamu düzeni ve ahlakını tehdit eden, etik dışı sözler ve eylemler içindeki kişilere yer vermemelisiniz" denildi.

DAHA ÖNCE DE SOSYAL MEDYA DENETİMLERİ ARTTIRILMIŞTI

Hükümet daha önce de internet, sosyal medya ve veri güvenliği denetimleri arttırmaya yönelik adımlar atmış, dün yürürlüğe giren düzenleme uyarınca 18 yaş altındakilerin internette oyun oynama süresini okul günleri dışında haftada 3 saat ile sınırlamıştı.

Sayfa Yükleniyor...