İlişkili Haberler

Şinhua ajansının haberine göre, Çin aile planlaması yetkilileri iki çocuğa izin veren yeni yasanın ülkenin en büyük yasama organı Ulusal Halk Kongresi'nin mart ayındaki yıllık oturumunda onaylanana kadar "tek çocuk" politikasının yürürlükte olduğunu belirtti.

Çin Ulusal Sağlık ve Aile Planlaması Komisyonu (NHFPC), yerel bir yetkilinin yeni çocuk yasasının duyurulmasıyla geçerli olduğu açıklamalarını yalanlayarak yeni yasanın onaylanmadan keyfi olarak uygulamaya konulması konusunda eyaletlerdeki yetkilileri uyardı.

Ülkenin 2016-2020 dönemi sosyal ve ekonomik reformlarının belirlenmesi için yapılan geçen haftaki toplantıların son gününde Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi, ülkede "tek çocuk" politikasının kaldırıldığını açıklamıştı.

HER YIL 20 MİLYON YENİ ÇOCUK

Aile Planlaması Komisyonu, vazgeçilen tek çocuk politikasıyla ülke nüfusunun 2030'da 1.45 milyara ulaşacağını ve her yıl ortalama 20 milyon doğumun beklendiğini belirtti.

Çin'deki bazı uzmanlar, yeni çocuk politikasının hızla yaşlanan nüfusa karşı atılmış küçük bir adım olduğunu belirterek bunun yeterli olmayacağını ifade etti. Uzmanlar, sosyo-ekonomik nedenlerden dolayı birçok çiftin ikinci çocuğa sahip olma fikrine sıcak bakmadığını da vurguladı.

Çin'in aile planlaması ve tek çocuk politikası, ülkenin hızlı artan nüfusunu kontrol altına almak için 1980 yılında yürürlüğe sokulmuş ve kentlerde yaşayan ailelere tek çocuk sınırı getirilmişti. Kırsalda yaşayan çiftlere ise ilk çocuklarının kız olması halinde ikinci çocuğa izin verilmişti.

Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin'in 2014 sonunda nüfusu 1.37 milyar olarak açıklanmıştı.