Çin'den Japon Denizi'nde askeri tatbikat

Çin donanması Japon Denizi açıklarında askeri tatbikata başladı.

Anadolu Ajansı 19.08.2016 - 11:27

Çin'den Japon Denizi'nde askeri tatbikat

Şinhua ajansının askeri kaynaklara dayandırarak verdiği habere göre, Çin donanmasına ait iki filo Japon Denizi açıklarında yıllık rutin askeri tatbikatı gerçekleştiriyor.

Uluslararası uygulama ve yasa uyarınca düzenlendiği öne sürülen tatbikata, güdümlü mermili ve roket gemisi gibi savaş gemilerinin yanı sıra ikmal gemileri katılıyor.

Askeri kaynaklar, tatbikata katılan bazı savaş gemilerinin ABD'nin Pasifik'te düzenlediği çok uluslu RIMPAC askeri tatbikatına katılan ve ABD'den dönen gemiler olduğunu açıkladı.

Tatbikatın yapıldığı bölgeye ilişkin net bir açıklama yapılmadı. Bu tatbikatla Çin donanmasının muharebe yeteneklerinin geliştirilmesinin amaçlandığı kaydedildi.

Çin donanması bu ay başında Çin'in Japonya ile egemenlik tartışması yaşadığı Doğu Çin Denizi'nde de askeri tatbikat düzenlemişti.

Pekin yönetimi yaptıkları askeri tatbikatların herhangi bir ülkeyi hedef almadığını savunuyor. Çin son dönemde bölgede başta tartışmalı Güney Çin Denizi olmak üzere Doğu Çin Denizi'nde askeri tatbikatlarını artırdı.

Japonya ise Çin'in tartışmalı Doğu ve Güney Çin Denizi'nde son dönemde artan askerileşme ve faaliyetlerinden yüksek derecede endişe duyduğunu açıklamıştı.

Sayfa Yükleniyor...