Danimarka 40 Türkiye kökenli aday seçimlerden galip çıktı

Danimarka'daki yerel seçimlerde, 40 Türk kökenli aday seçilmeyi başardı.

Anadolu Ajansı 24.11.2017 - 05:49

Danimarka 40 Türkiye kökenli aday seçimlerden galip çıktı

Danimarka'da 21 Kasım'da yapılan yerel seçimlerde, 101 Türkiye kökenli adaydan 40’ı seçildi.

Danimarka medyasında yer alan sonuçlara göre, yerel seçimlere katılan Türkiye kökenli adayların aldığı oy oranları belli oldu.

Buna göre, seçime farklı partilerden giren 101 adaydan 40’ı seçilme başarısı gösterdi.

İSHOJ'DA 5 ADAY SEÇİLDİ

Yerel seçimlerde, en çok Türkiye kökenli aday başkent Kopenhag’ın 20 kilometre batısındaki İshoj kentinde seçildi. Burada 5 Türkiye kökenli adaydan 5’i de seçilirken 9 Türkiye kökenli adayın yarıştığı Höje-Taastrup’ta ise sadece ikisi kazandı.

Aarhus’ta Liberal Partinin (Venstre) belediye başkanı adayı Bünyamin Şimşek, aldığı 5 bin 742 oyla en çok tercihli oy alan Türkiye kökenli aday oldu.

Holbaek kentinde Sosyalist Liberal Partinin belediye başkan adayı Emrah Tuncer ise ülkenin en genç belediye başkanı olma başarısı gösteren 24 yaşındaki Sosyal Demokrat Partili Christina Krzyrosiak Hansen karşısında kaybetti.

Seçimler öncesi Türkiye siyasetine yönelik sosyal medya paylaşımları nedeniyle Sosyal Demokrat Partiden istifa etmek zorunda kalan ve bağımsız olarak Furesö Belediyesinden seçimlere giren Neslihan Diksan ise seçilemedi.

Danimarka’daki yerel seçimlerde, bölge idarelerine de aday olan 9 kişinin durumu ise henüz netlik kazanmadı. Danimarka’daki 5 bölge idaresinin 3’ünde yer alan Türkiye kökenli adayların durumu tercihli oyların sayımından sonra belli olacak.

Sayfa Yükleniyor...