Danimarka Prensi'ne bunama teşhisi konuldu

Danimarka Kraliyet Basın Bürosu, Prens Henrik'e bunama teşhisi konulduğu duyurdu.

ntv.com.tr - Reuters - Anadolu Ajansı 07.09.2017 - 01:22

Danimarka Prensi'ne bunama teşhisi konuldu

Danimarka Prensi 83 yaşındaki Henrik'e bunama teşhisi konulduğu bildirildi.

Kraliyet Basın Bürosu tarafından Kraliçe 2. Margrethe adına yayımlanan basın açıklamasıyla Prens Henrik'e bunama teşhisi konulduğu belirtildi.

Açıklamada, "Uzun süredir yapılan tetkikler ve geçtiğimiz yaz aylarında yapılan bir dizi muayenelerde Kraliyet Hastanesi Rigshospitalet uzman ekibi tarafından Majesteleri Prens Henrik'e bunama (demans) hastalığı teşhisi konuldu" ifadesi kullanıldı.

Prens Henrik'in davranış bilincinde zayıflama tespit edildiği kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Kraliyet Hastanesine göre Prensin davranış bilincinde yaşanan zayıflama yaşına göre beklenenden daha vahim bir durumda ve davranışlarında, reaksiyonlarında, sağduyu ve duygusal yaşamında değişiklikleri beraberinde getirebilir ve dış dünya ile ilişkilerini de etkileyebilir. Konulan teşhisle birlikte Prens, Kraliyet Ailesi adına yapacağı gelecekteki faaliyetlerini daha da azaltacak, Prensin himaye ve onursal üyelikleri yeniden gözden geçirilecek."

EŞİNİN YANINA GÖMÜLMEK İSTEMEDİ

Fransız ismi Kont Henri Marie Jean Andre olan Daminarka Prensi, Kraliçe 2. Margrethe ile 1967'de evlendi.

2. Margrethe’nin 1972 yılında tahta oturmasıyla kendisine kral unvanı verilmeyen Prens Henrik, saraydaki protokol sıralamasında oğulları Prens Frederick ve Prens Joachim’den sonra gelmesinden duyduğu rahatsızlığı sık sık dile getirmişti.

Kendisine "kral" yerine "prens" unvanı verilmesinden rahatsız olan 83 yaşındaki Prens Henrik, basına yaptığı açıklamada, eşiyle eşit tutulmadığından yakınmış, Kraliçe ile eşit olmadığı için onun yanına gömülmek istemediğini açıklamış ve tepkilere neden olmuştu. Prens Henrik, kendisinin alay konusu olmasından dolayı da kendisine doğru unvanı vermeyen Kraliçe Margrethe’yi sorumlu tutmuştu.

Henrik ve Margrethe çifti, 2 çocuk ve 8 torun sahibi.

Sayfa Yükleniyor...