Danimarka'dan Roj TV'ye dava

Türkiye ile yıllardır Roj TV yüzünden gerilim yaşayan Danimarka, televizyona terörü destekleme suçundan dava açtı.

Haberler 31.08.2010 - 17:11

Danimarka, Kürtçe yayın yapan Roj TV'ye karşı sürpriz bir hamle yaptı.

Bugün açılan davada Roj TV "terör örgütü PKK'nın ve onun bir kolu olan Kontra-Gel'in eylemlerini teşvik etmek ve desteklemekle" suçlandı. Suçlama, Roj-TV'nin arkasında bulunan "Mesopotamia Broadcast A/S METV" firmasını da kapsıyor.

Danimarka Başsavcısı Joergen Steen Soerensen, Roj TV'nin terör örgütü PKK'nın eylemlerini desteklediğini söyledi.

Başsavcı Soerensen, ABD ve AB tarafından da terör örgütü olarak kabul edilen PKK'nın propagandasını yapan Roj TV'nin, terör örgütünün üyeleriyle ve destekçileriyle sürekli olarak, ısrarlı biçimde söyleşiler yaptığını, güvenlik güçleri ve terör örgütü üyeleri arasındaki çatışmalara da geniş yer verdiğini belirtti.

Başsavcı, televizyonun programlarının PKK'ya destek amaçlı propaganda niteliğinde olduğunun kabul edilmesi gerektiğine dikkati çekti. Başsavcı, bu suçlamaların Roj-TV ve PKK arasındaki bağlantılar konusunda yapılan yoğun bir soruşturma sonucunda yapıldığını vurguladı.

Danimarka'nın anti-terör yasalarına göre, terör örgütünü desteklediği belirlenen kişiler 10 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabiliyor.

Danimarka Adalet Bakanı Lars Barfoed ise, dava açılmasını memnuniyetle karşıladığını açıkladı. Barfoed, Roj-TV'nin çalışmalarına ilişkin kararın artık mahkemeye ait olduğunu belirtti. Kopenhag Şehir Mahkemesi'nde görülecek olan davada, ilk duruşmanın tarihi henüz belirlenmedi.

Danimarka'da stüdyoları olmayan Roj TV, bu ülkeden aldığı lisansla yayın yapıyor.

Danimarka, 2004 yılında Türkiye'nin başvurusuyla televizyon hakkında soruşturma başlatmıştı. Danimarka'nın Roj TV'yi kapatma taleplerini dikkate almaması Ankara'da rahatsızlık yaratıyordu.

Danimarka basınında, polisin elinde Roj TV ile PKK arasında bağlantı olduğuna dair belgeler bulunduğu ancak bunun hasıraltı edildiği ortaya çıkmıştı.

Sayfa Yükleniyor...