Darbe sonrası Devlet Başkanlığına getirilen Roberto Micheletti'nin müzakerecisi Arturo Corrales, Micheletti'nin planını salı günü başkent Tegucigalpa'yı ziyaret eden ve çeşitli ülkelerin dışişleri bakanlarından oluşan Amerikan Devletleri Örgütü (OAS) heyetine sunduğunu söyledi.

Corrales, OAS Başkanı Jose Miguel Insulza'nın da eşlik ettiği heyetin plan konusunda herhangi bir şey demediğini, İnsulza'nın düşük bir olasılıkla planı kabul edebileceği bilgisine ulaştığını kaydetti.

Yeni planda, Micheletti'nin istifa etmesi ve devlet başkanlığının üçüncü bir tarafa geçmesi yer alıyor. Bu kişinin de, darbe olduğunda görevde bulunan devrik Devlet Başkanı Manuel Zelaya hakkında tutuklama emrini çıkaran Yüksek Mahkeme'nin Başkanı Jorge Riviera olması öngörülüyor.

Corrales 5 maddelik planda, daha önce öngörülmeyen Zelaya'ya sınırlı af olduğuna değindi. Kongre'nin bu af önerisini onaylaması gerekiyor. Ancak öneride Micheletti'nin, "adli suçları kapsamayan siyasi bir affa ilişkin Kongre'nin kararını destekleyeceği" belirtiliyor. Zelaya hakkındaysa, yolsuzluk, görevi suistimal gibi suçlamalar bulunuyor.

Yeni planda, ayrıca 29 Kasımda yapılması öngörülen devlet başkanlığı seçimlerinin tam bir şeffaflık ve katılımı içermesi için, seçimlerde OAS, Carter Merkezi ve Avrupa Birliği gözlemcilerinin yer alması isteniyor. ,

PLAN ARABULUCUYA GÖNDERİLECEK
Planın, darbeyle ortaya çıkan siyasi krizi çözmek için arabuluculuk girişimini sürdüren Kostarika Devlet Başkanı Oscar Arias'a da gönderileceği belirtildi.

Micheletti, daha önce Arias'ın hazırladığı ve kendisinin istifa etmesini, Zelaya'nın 3 ay için devlet başkanlığına geri dönmesini öngören planı imzalamamıştı. Micheletti, Zelaya'nın yeniden aday olmamayı kabul etmesi konusunda diretiyor.

Manuel Zelaya, 28 Haziranda yapılan darbeyle iktidardan düşürülerek sürgüne gönderilmişti. Darbe, Güney Amerika ülkeleri başta olmak üzere uluslararası kamuoyunun tepkisine yol açmıştı. Darbenin ardından Micheletti, geçici devlet başkanı olarak atanmıştı.