Der Spiegel: Kıbrıs'ta barış süreci ilerlemiyor

Almanya'da yayımlanan Der Spiegel dergisi, Kıbrıs'ta barış sürecinin ''genel hatlarıyla ilerlemediği'' görüşünü savundu.

Anadolu Ajansı 15.03.2009 - 14:24

Kıbrıs'ta başlatılan yeni müzakere sürecini değerlendiren dergi, Türklerin 2004 yılında okul kitaplarındaki şoven söylemleri ortadan kaldırmasına karşın, Rum kesiminde özellikle aşırı milliyetçiler, öğretmenler ve başpiskoposun ders kitaplarının değiştirilmesine şiddetle karşı çıktığına işaret etti.

Rum yönetimi Eğitim Bakanı Andreas Dimitriu'nun adanın bölünmüşlüğünde aşırı görüşlü Rumların da suçu olduğunu söyleyerek okul kitaplarını değiştirmek istemesi nedeniyle büyük tepki çektiğini kaydeden dergi, ''Okul kitabı reformu yine de en kolay görevlerden biri. Kıbrıs'taki barış süreci genel hatlarıyla ilerlemiyor'' görüşüne yer verdi.

Der Spiegel, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Kıbrıs Rum yönetimi Dimitris Hristofyas arasında kapsamlı müzakereler çerçevesinde yapılan her görüşmeden sonra ''görüşmenin olumlu geçtiğinin'' söylendiğini, ancak iktidar paylaşımı başta olmak üzere bugüne kadar hiçbir somut anlaşma sağlanamadığını yazdı.

Adadaki görüşmelerde ilerleme sağlanamamasında Türkiye'nin de payı olduğunu savunan Alman dergisi, ''AB'nin bir ültimatomu müzakereleri zorlaştırabilir. Eğer yıl sonuna kadar adanın Rum kesiminden gelen uçak ve gemilere limanlarını açmazsa Türkiye'nin AB üyelik süreci kesilebilir'' görüşüne yer verdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...