Kırgızistan'ın devrik Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev, ordu ve polis güçlerinin, muhalefet tarafından kurulan geçici hükümetin kontrolüne geçtiğini kabul etti.

İlişkili Haberler


Bakiyev, Kırgız 24kg ajansı tarafından yayımlanan açıklamasında, "Maalesef ordu ve güvenlik güçleri yeni yönetimin emri altında, bunlar düzeni sağlayamazlar. Ben Kırgızistan'ın devlet başkanı olarak, şu anda ülkedeki duruma etki etmek için her türlü imkandan yoksunum. Dün yaşanan trajik olaylarda benim hatam varsa sorumluluktan kaçmayacağım. Devlet Başkanı dokunulmazlığına saklanmayacağım" dedi.

Bakiyev, Kırgızistan'ın bir insani felaketin eşiğinde olduğunu belirterek, uluslararası topluma yardım çağrısı yaptı.

Bakiyev, "Uluslararası toplumu özellikle Kırgızistan'daki kritik duruma dikkat etmeye çağırıyorum. Kırgızistan bir insani felaketin eşiğinde" dedi.

Bişkek'teki olayların ardından kenti terk eden Bakiyev, Rus radyosu Moskova'nın Yankısı'na verdiği demeçte de ülkenin güneyinde olduğunu ve buradan ayrılmaya niyeti bulunmadığını söyledi.

Bu arada, Calalabad eyaletine geçici hükümet tarafından atanan vali, Bakiyev'in burada olmadığını belirterek, devrik devlet başkanının nerede olduğunu bilmediklerini kaydetti.