Kıbrıs'taki Müslüman ve Hıristiyan dini liderler, bir araya gelerek 'müzakere süreci' hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Lefkoşa'daki İsveç Büyükelçiliği'nde gerçekleştirilen görüşmeye, Din İşleri Başkanı Profesör Talip Atalay ve Kıbrıs Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu Hrisostomos'un yanısıra, Maronit ve Ermeni din adamları da katıldı.

Toplantıda Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Lisa Buttenheim de hazır bulundu.

Okunan ortak açıklamada, Kıbrıs'ta politik sorununun çözümlenmesinde din adamlarının sorumluluk hissettiği vurgulandı ve dini liderlerin beraber çalışmasının önemine işaret edildi.

50 YIL SONRA EŞ ZAMANLI ZİYARET
Öte yandan barış sürecini yürüten Türk ve Rum müzakereciler yarın eş zamanlı olarak Ankara ve Atina'yı ziyaret edecek.

Böyle bir ziyaret yaklaşık yarım asırdır ilke kez gerçekleşiyor. Kıbrıs Rum Kesimi'nin müzakerecisi Andreas Mavroyannis, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu ile bir araya gelecek.

Kıbrıslı Türk müzakereci Kudret Özersay da aynı saatlerde Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri ile görüşmelerde bulunacak.

Müzakereciler, garantör ülkeler olan Türkiye ve Yunanistan'ın hassasiyetlerini öğrenmeye çalışacak.

Kıbrıslı Türklerden oluşan heyetin en son 1959'da Atina'ya resmi bir ziyaret gerçekleştirdiğine ve heyete Rauf Denktaş'ın başkanlık ettiğine dikkat çekiliyor.