Bakan Çavuşoğlu'dan Filistin için diplomasi trafiği

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el Maliki ve İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Yousef Al-Useymin ile Kudüs’te yaşanan son gelişmeleri görüştü.

Anadolu Ajansı 11.05.2021 - 00:17 | Son Güncelleme : 11.05.2021 - 04:47

Bakan Çavuşoğlu'dan Filistin için diplomasi trafiği

Çavuşoğlu-Useymin görüşmesinde, bugün Cidde'de yapılacak Filistin konulu İslam İşbirliği Teşkilatı İcra Komitesi öncesi görüş alışverişinde bulunuldu.

İslam İşbirliği Teşkilatı'nın Kudüs komitesinin toplanması ve Birleşmiş Milletler dahil uluslararası toplumun harekete geçirilmesi için atılacak adımlar ele alındı.

Çavuşoğlu, Useymin'in ardından Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el Maliki ile görüştü.

İki bakan görüşmede, Kudüs’te yaşanan son gelişmeler ve uluslararası alanda atılacak adımları ele aldı.

Mevlüt Çavuşoğlu sabah saatlerinde de İran, Rusya, Cezayir, Pakistan ve Faslı mevkidaşlarıyla telefon görüşmeleri gerçekleştirmişti.

Ankara, İsrail'in saldırılarına karşı İslam dünyası ve uluslararası toplumun "etkili tepki" göstermesi için çaba sarf ediyor. Filistin'e uluslararası destek sağlamak için yapılan görüşmelerde de bu konu ve atılabilecek adımlar değerlendirildi.

Çavuşoğlu, bugün de Suudi Arabistan'lı mevkidaşıyla bir araya gelecek.

NE OLMUŞTU?

Son 3 gündür devam eden olaylarda Filistinli göstericilere yönelik sert müdahalelerde bulunan ve Mescid-i Aksa’ya baskın düzenleyen İsrail polisi, Filistinlilere göz yaşartıcı gaz, plastik mermi ve ses bombalarıyla müdahale etmişti.

Filistin Kızılayından yapılan yazılı açıklamada, İsrail polisinin Aksa'daki saldırılarında yaralı sayısının 331'e çıktığı, aralarında ağır yaralıların da bulunduğu aktarılmıştı.

Sayfa Yükleniyor...