NTV

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan İncirlik açıklaması

NTV Haber

Dünya
mevlüt çavuşoğlu.jpg

IŞİD'le mücadele kapsamında Rus uçaklarına İncirlik üssünün açılabileceği şeklinde bir açıklaması olmadığını söyleyen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Mücadelede işbirliği yapabileceğimizi vurguladım" dedi.

İlişkili Haberler

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,"Benim böyle bir ifadem olmadı. 'Biz DAEŞ'le mücadelede herkesle işbirliği yapabiliriz' dedik. Örnek olarak da koalisyon içindeki ülkelerin İncirlik Hava Üssü'ndeki uçakları ve bulundurdukları gücü verdik. Dolayısıyla Sayın Cumhurbaşkanımızın Putin'e daha önceki dönemlerde de uçak düşürme hadisesinden önce de 'Endişeniz DAEŞ ise gelin DAEŞ'e karşı birlikte mücadele edelim' sözünü de hatırlattık. Bundan sonraki süreçte DAEŞ'le mücadelede de Rusya ile işbirliği yapabileceğimizi söyledik. İncirlik Hava Üssü'ne Rus uçaklarının gelmesi konusunda herhangi bir ifade kullanmadım" şeklinde konuştu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun, IŞİD'le mücadele kapsamında İncirlik üssünün Rus uçaklarına açılabileceği yönünde basında çıkan iddialara Kremlin'den değerlendirme gelmişti.

Bunun önemli bir açıklama olduğunu söyleyen Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov bu konuda herhangi bir resmi temasın olmadığına da dikkat çekmişti. Sözcü Pekkov, İstanbul Atatürk Havalimanı'na yönelik saldırı sonrası terörizm konusunda bilgi alışverişinin önemli olduğunu vurgulamıştı.

ETİKETLER