Downer'dan Davutoğlu'na 'Kıbrıs' ziyareti

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un Kıbrıs Özel Temsilcisi Alexander Downer ile görüştü.

29.04.2013 - 15:29

Downer'dan Davutoğlu'na 'Kıbrıs' ziyareti

Dışişleri Bakanlığı'ndaki görüşmede BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un Kıbrıs Özel Temsilcisi Alexander Downer, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ve Yunanistan'da yaptığı son temaslar hakkında Davutoğlu'na bilgi verdi.

Kıbrıs'taki süreç hakkında görüş alışverişinde bulunulan toplantıda, Türkiye'nin Kıbrıs konusunun çözümüne dair kararlılığı tekrarlandı.

Davutoğlu, Türkiye'nin çözüme verdiği desteğin sürdüğünü vurgulayarak, Kıbrıs Türk tarafının görüşme çağrısının önemli olduğunu belirtti ve bu çağrıya cevap verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Tarafların bir an önce görüşmeye başlamasında yarar olduğunu kaydeden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Rum yönetiminin doğal gaz konusunda daha önce yaptığı açıklamalara ilişkin Türkiye'nin görüşlerini ayrıntılı olarak dile getirdi. Davutoğlu ayrıca, BM Genel Sekreteri ve diğer ilgili ülkelere gönderdiği mektup hakkında bilgi verdi.

Downer ile görüşmeleri Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu gün içinde sürdürecek. Özel Temsilci Downer, Ankara'daki temaslarının ardından Atina ve adaya tekrar gidecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...