DTP, AİHM'den acil prosedür istedi

Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılan Demokratik Toplum Partisi bugün AİHM'e başvurdu. Eski DTP, davanın acil prosedürle işleme konmasını talep etti.

Haberler 20.01.2010 - 09:44

DTP, AİHM'den acil prosedür istedi

Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılan Demokratik Toplum Partisi (DTP) kapatma kararına karşı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvurdu.


DTP, AİHM'den, davayı "acil prosedürle" işleme koymasını ve Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk'ün milletvekilliklerinin düşürülmesi kararının dondurulmasını talep etti.

DTP adına başvuruyu yapan Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Şırnak milletvekili Hasip Kaplan, DTP'ye oy vermiş binlerce kişinin de "serbest seçim haklarının ihlal edildiği" gerekçesiyle AİHM'e başvurabileceğini söyledi.

Hasip Kaplan tarafından AİHM'ye iletilen 78 sayfalık dava başvurusu, tüzel kişi olarak DTP ve milletvekillikleri düşürülen Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk adına yapıldı. Kapatma kararı kapsamında siyaset yasağıyla cezalandırılan diğer 35 siyasinin de önümüzdeki aylarda AİHM'e başvurmaları bekleniyor.

DTP kapatma kararına AİHM önünde 7 değişik gerekçeyle itiraz etti. Bu gerekçeler şöyle :

1) Anayasa Mahkemesi tarafsız bir mahkeme değil. 12 Eylül cuntası tarafından hazırlanan bir Anayasa ile kurulmuş olduğundan tarafsız olamaz. Bu da Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin adil yargılanma hakkıyla ilgili 6'ıncı maddesinin 1'inci bendine aykırı.

2) Anayasa Mahkemesi önündeki kapatma davası sürecinde DTP'den belge saklandı. Anayasa Mahkemesi raportörünün raporu DTP'ye verilmedi. Bu durum Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin silahların eşitliği ilkesine aykırı ve adil yargılanma hakkı ihlali.

3) Kapatma kararıyla Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ifade özgürlüğüyle ilgili 10'uncu maddesi ihlal edildi.

4) Kapatma kararı Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin örgütleme özgürlüğüyle ilgili 11'inci maddesine aykırı

5) Kapatma kararıyla Kürtlere ayrımcılık yapıldı. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ayrımcılığı yasaklayan 14'üncü maddesi ihlal edildi.

6) Kapatma kararıyla Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi Ek Protokolü'nün mülkiyet hakkıyla ilgili maddesi ihlal edildi.

7) Kapatma kararı davacıların serbest seçim hakkını da çiğnedi. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi Ek Protokolü'nün serbest seçim hakkıyla ilgili 3'üncü maddesi ihlal edildi.

MİLYONLARIN SERBEST SEÇİM HAKKI İHLAL EDİLDİ
Eski DTP'nin eşbaşkan yardımcısı ve hukuk komisyonu başkanı Şırnak milletvekili Hasip Kaplan, Strasbourg'da başvuruyu AİHM'ye ilettikten sonra Avrupa Parlamentosu'nda bir basın toplantısı düzenledi.

Kaplan, basın toplantısında, DTP'nin kapatılmasıyla bu partiye oy veren milyonlarca kişinin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'yle güvence altına alınmış serbest seçim hakkının da ihlal edildiğini, bu nedenle binlerce DTP seçmeninin gelecekte AİHM'de dava açmak için başvuruda bulunabileceğini söyledi.

AB'nin Kürt sorunu konusunda "çifte standart" uyguladığını dile getiren Kaplan, "Avrupa'nın kendi değerlerine sahip çıkarak Türkiye'yi uyarması yerinde olur. Türkiye Kürt sorununu çözmek zorunda. Doğalgaz ve petrol Kürt coğrafyasından Avrupa'ya gelecek. Güvenliği olmayan bir coğrafyadan doğalgaz akar mı bilemiyorum. Akmazsa da Avrupa'da ısınamaz" dedi.

Kaplan, AİHM'nin geçen yıl İspanya hakkında hükmettiği Batasuna kararı hakkında da, bu kararın DTP ile ilişkilendirilemeyeceğini, Türkiye'deki demokrasi ile İspanya'daki demokrasinin bir olmadığını, Batasuna'nın mevcut tüm haklara rağmen silaha başvurduğunu, Anayasa Mahkemesi'nin DTP kararında ise şiddetle ilgili tek bir delil bulunmadığını savundu.

AİHM; bundan önce Türkiye'den gündemine taşınmış parti kapatma davalarının, Refah Partisi dışındakilerinin tamamında, davacı partinin örgütlenme hakkının ihlal edildiği sonucuna varmıştı.

AİHM'nin de bağlı olduğu Avrupa Konseyi'nin anayasal konulardaki referans organı olan Venedik Komisyonu da Türkiye'de siyasi partilerin kapatılması konusunda geçen yıl hazırladığı belgede, yürürlükteki Türk Anayasası'nın siyasi partilerin kapatılmasıyla ilgili hükümlerinin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve AİHM kararlarıyla bağdaşık olmadığı görüşünü dile getirmişti.

Sayfa Yükleniyor...