Dünya Gıda programı (WFP) nedir? | Dünya Gıda Programı (WFP) neden kuruldu?

Dünya Gıda Programı örgütü, 2020 Nobel Barış Ödülü'nü kazandıktan sonra merak konusu oldu. Peki, 2020 Nobel Barış Ödülü kazanan kuruluşun amacı nedir, nerede kurulmuştur? İşte Dünya Gıda Programı hakkındaki detaylar...

Haberler - ntv.com.tr 09.10.2020 - 14:47

Dünya Gıda programı (WFP) nedir? | Dünya Gıda Programı (WFP) neden kuruldu?

Gıda Programı (World Food Programme), ülkelerin gönüllü katkılarıyla 1961 yılında faaliyete başlıyor. Doğal afetler, savaşlar veya sivil çatışmalar gibi nedenlerle ani açlığa maruz kalan halk kitlelerine insani amaçlarla gıda yardımı sağlayan yardım örgütü FAO ile BM Genel Kurulu kararı ile kuruluyor.

DÜNYA SAĞLIK PROGRAMI NEDİR?

1961 yılında BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve BM Genel
Kurulu’nun kabul ettikleri paralel kararlar ile üç yıllık deneme süresi ile kurulan Dünya Gıda Programı (WFP), yardıma muhtaç ülkelerde ekonomik ve sosyal kalkınmanın desteklenmesi amacıyla gıda yardımı sağlanması, acil durum ve kriz anlarında ortaya çıkan gıda ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla kuruldu. 

Merkezi İtalya'nın Roma şehrinde bulunan Dünya Gıda Programı (WFP), icra kurulunda 36 üye yer alıyor. Bu üyeler kurula listeler önerilerek ECOSOC ve FAO Konseyi tarafından seçiliyor. 

WFP, dünya genelindeki çalışmaları ve verileriyle yıllık olarak dünya açlık haritasını çıkarıyor ve bu sayede toplumların ihtiyaçları belirleyip öngörülen projeleri buna göre uygulamaya koyuyor.

Kuruluşun yardım kaynaklarını büyük ölçüde ülkelerin gönüllü katkıları oluşturuyor. Son yıllarda ise WFP’nin özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarından da önemli miktarda katkı sağlamaya çalıştığı gözlemleniyor. Ülkemiz WFP’nin İcra Kurulu çalışmalarına düzenli katılım sağlıyor. Ülkemizin kuruluş bütçesine yaptığı katkının yanı sıra Türkiye’nin stratejik konumu çerçevesinde, gıda maddesi alımı ve taşıma konularındaki kapasitesi de kuruluş açısından önem arzediyor.

2020 Nobel Barış Ödülü ise Birleşmiş Milletler bünyesinde faaliyet gösteren Dünya Gıda Programı (World Food Programme) alıyor.

DÜNYA GIDA PROGRAMI (WORLD FOOD PROGRAMME) NELER YAPIYOR?

WFP çalışmalarını 7 başlıkta topluyor. Bunlar;


  • Ülkelerin dayanıklılığın artırılması,


  • Acil durum yardımları,


  • İnsani yardım ve hizmetler,


  • Gıda yardımı: Nakdi ve ayni,


  • Ülke kapasitelerinin geliştirilmesi,


  • Güney-Güney İşbirliği,


  • Operasyonel veri tabanı (Ulaşım altyapısını düzeltmek, acil ve süregelen yardım ihtiyaçları için gıda yardımının etkin bir şekilde dağıtımını sağlamayı amaçlayan yardımlar)

VİDEO: SUDAN DEVRİMİ'NİN SEMBOL İSMİ NTV'DE 

Sayfa Yükleniyor...