Economist: Türkiye'nin öfkesi yatışabilir

Economist dergisi, ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesinde kabul edilen Ermeni tasarısının genel kurula taşınmaması halinde Türkiye'nin öfkesinin yatışabileceğini yazdı.

Haberler 07.03.2010 - 11:06

İngiliz Economist dergisi, ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesinde kabul edilen 1915 olaylarına ilişkin Ermeni  iddialarını içeren tasarının yankılarını değerlendirdi.

Dergi, tasarının genel kurula taşınmaması halinde Türkiye'nin öfkesinin yatışabileceğini, daha önce olduğu gibi bu tasarının da Temsilciler Meclisi'nin gündemine gelmeyebileceğini vurguladı.

Derginin bu haftaki sayısında yayımlanan makalede, "ABD Başkanı dahil, hiç kimsenin Türkiye'nin stratejik önemini göz ardı edemeyeceği" belirtildi.

Makalede, Türk diplomat ve politikacılarının oylamadan önce, sonucun Türk-Amerikan ilişkilerine olası etkileriyle ilgili uyarılarda bulundukları hatırlatıldı.

ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi'nin 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını içeren bir tasarıyı 2007 yılında da geçirdiğini hatırlatan The Economist, ABD Başkanı Barack Obama'nın seçim kampanyası sırasında Ermeni  iddialarına destek verdiğini ancak komitedeki oylamadan önce danışmanlarının "bunun Obama'nın kişisel görüşü olduğu, resmi yorumun taraflara bırakılması gerektiği" şeklinde ifadeler kullandığını belirtti.

Makalede, "ABD Başkanı dahil hiç kimse Türkiye'nin stratejik önemini göz ardı edemez. Türkiye, Amerika'nın önemli bir müttefiki ve NATO'daki ikinci büyük orduya sahip. Türkiye, önemli bir Amerikan hava üssüne ev sahipliği yapıyor ve Irak'taki Amerikan güçlerinin ihtiyaçlarının temininde önemli bir güzergah" denildi.

Oylamanın Türkiye-Ermenistan ilişkileri için hassas bir zamanda yapıldığı dile getirilen makalede, geçen yıl iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kurulması ve sınırın açılmasıyla ilgili imzalanan protokoller hatırlatıldı.

Ermenistan Anayasa Mahkemesinin protokollerle ilgili gerekçeli kararının Türkiye'yi öfkelendirdiği ifade edilirken, "Amerika'daki oylamanın Türkiye'yi daha da kızdıracağı ve Türkiye'nin Müslüman komşuları lehine, Avrupa, Amerika ve Ermenistan'a sırtını dönme eğilimini artırabileceği" yorumu yapıldı.

Economist, "Bir umut, Türkiye'nin öfkesinin, 2007'de olduğu gibi, eğer tasarı Genel Kurula taşınmaz ve oylanmazsa yatışması. Bu da yine böyle olabilir. Ama sonuçta, Türklerin Amerika ile ilişkilerini kolayca zayıflatması pek mümkün değil" dedi.

Sayfa Yükleniyor...