Ekvador hükümeti, ABD Ulusal Güvenlik Kurumunun (NSA) dünyada milyonlarca kişinin telefon ve internet kayıtlarını izlediği bilgisini basına sızdıran Edward Snowden'ın Hong Kong'dan Rusya'ya gitmesini sağlayacak belgeyi verdiği iddialarını yalanladı.

Ekvador'un Asya'da bulunan Dış ilişkiler Bakanına vekalet eden Galo Galarza, gazetecilere açıklamasında, Wikileaks'in kurucusu Julian Assange'ın iddialarının aksine, ülkesindeki hiçbir konsolosluktan Snowden'e ne pasaport ve ne de buna benzer bir belge verildiğini belirtti.

Ekvador'un sığınma talebini kabul ettiği Assange, Londra'dan telefonla basına açıklama yaparak, "Hong Kong'dan ayrılabilmek için pazar günü Snowden'in Ekvador hükümetinden geçiş belgesi aldığını" söylemişti.

Snowden, geçen hafta Güney Amerika ülkesi Ekvador'dan sığınma talebinde bulunmuştu.

Ekvador, geçen yıl Assange'ın sığınma talebini kabul etmişti. Yüksek mahkemenin 2 kadına tecavüzle suçladığı, İsveç'e iade edilmesine karar vermesinin ardından 19 Haziran'da Ekvador'un Londra Büyükelçiliğine sığınan Assange, İngiliz hükümetinin binayı terk eder etmez tutuklanmasına karar vermesi nedeniyle bir yılı aşkın süredir büyükelçilikte yaşıyor.