George W. Bush’a ayakkabı fırlatan gazeteci Muntazar El Zeydi’nin ağabeyi Uday El Zeydi, kardeşinden böyle bir hareket beklemediklerini, televizyonda izledikleri görüntünün sürpriz olduğunu belirterek, Muntazar’ın aslında çok sakin bir insan olduğunu anlattı.

Uday El Zeydi, Muntazar’ın olaydan hemen sonra Bush değil, Irak Başbakanı Nuri El Maliki’nin korumaları tarafından sert bir müdahaleye maruz kalmasını da eleştirerek, şunları söyledi: “Bush’un korumaları, Maliki’nin korumalarına bağırarak, Muntazar’a vurmamalarını istedi. Maliki’nin korumaları Iraklı oldukları için kardeşimi dövdü. Maliki’nin korumaları değil, Bush’un korumalarının Muntazar’a müdahale etmesi gerekirdi. Bu bizi çok şaşırttı. Herkes televizyonda kardeşimin nasıl dövüldüğünü izledi. Görünen bu ise görünmeyen çok daha kötüdür.”

Uday El Zeydi, ancak kardeşinin gazetecilik yapmaya başladığından beri çok sayıda insani drama şahit olduğunu, bu hareketinin, bütün yaşadıklarının dışa vurumu olabileceğini kaydetti.

KAMERAMAN DA DÖVÜLDÜ
El Bağdadiye televizyonuna uğradığını ve kardeşiyle birlikte çalışan kameramanı ziyaret ettiğini ifade eden Uday El Zeydi, olayla hiçbir ilgisi bulunmamasına rağmen kameramanın feci şekilde dövüldüğünü gördüğünü belirtti. “Kameraman bu haldeyse Muntazar ne haldedir, tahmin edin” diyen Uday El Zeydi, kardeşinin demokrasiyi savunduğunu, Irak halkının çektiği acıları, demokratik bir ülkedeymiş gibi ifade etmeye çalıştığını, Irak devletinin demokratik olma iddiası bulunması halinde, Muntazar’ı serbest bırakması gerektiğini söyledi.

AİLESİ BAŞKA BİR SEMTTE KALIYOR
Irak halkının her kesiminden kardeşine destek geldiğini ifade eden Uday El Zeydi, Arap ve Iraklı avukatların kendilerini aradığını ve kardeşlerini ücretsiz savunmaya hazır olduklarını bildirdiklerini anlattı.

Uday El Zeydi, ayrıca, Amerikan veya Iraklı güvenlik güçlerinin muhtemel bir baskınına karşı can güvenliklerini sağlamak amacıyla aile bireylerinin başka bir semtte kaldığını belirtti.

KABURGASI KIRILDI, BACAĞI SAKATLANDI
Bazı kaynakların verdiği kesin olmayan bilgiye göre ise Muntazar El Zeydi, dövüldüğü için bir kaburgası kırıldı ve bacağından sakatlandı. Gazetecinin sorgulanmak üzere Amerikalıların denetimindeki, havaalanı hapishanesi olarak bilinen Croper cezaevine götürüldüğü iddia ediliyor.