ABD gizli belgelerini sızdırdığı gerekçesiyle 20 yıl hapis cezasıyla yargılanan Amerikan askeri Bradley Manning'in WikiLeaks tarafından yayınlanan belgelerini inceleyen İngiliz Guardian gazetesi ve İngiliz yayın kuruluşu BBC'nin Arapça servisi, Irak'taki gizli gözaltı ve işkence merkezleriyle ilgili yeni bir iddia ortaya attı.

Guardian ve BBC'nin haberine göre, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) ve CIA, Irak'taki Sünni direnişi kırmak için Orta Amerika ülkeleri El Salvador ve Nikaragua'da "kirli savaş" ta kullandığı emekli albay James Steele ile başka bir emekli albay James Coffman'ı görevlendirdi. 

Irak'ta Saddam Hüseyin rejiminin devrilmesinden sonra Sünni isyanı bastırmak için Irak İçişleri Bakanlığı'na bağlı “Özel Polis Komandosu” oluşturuldu. Irak'ta Sünni direnişçilere işkence yapmak için kurulan gizli gözaltı ve işkence merkezlerini yöneten kontrgerilla timi "Özel Polis Komandosu" şiddet eğilimiyle bilinen Şii Bedir Tugayları militanları arasından seçildi.

RUMSFELD ÇAĞIRDI
Irak İçişleri Bakanlığı'na bağlı "Özel Polis Komandosu"nun eğitimi ve denetimi ise, dönemin ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld tarafından ABD'li emekli albay James Steele verildi. Orta Amerika ülkeleri El Salvador ve Nikaragua'a paramiliter gruplara danışmanlık yapan ABD özel kuvvetlerinden emekli albay James Steele, Rumsfeld'in emriyle 2003 yılında Irak'a gönderildi.

Emekli albay James Steele'i, dönemin ABD Savunma Bakanı Donald Ramsfeld Irak'ta özel görevlendirdi.
Emekli albay James Steele'i, dönemin ABD Savunma Bakanı Donald Ramsfeld Irak'ta özel görevlendirdi.

Steele'in yardımcısı ise dana sonra CIA Başkanı olacak olan general David Petraeus tarafından seçildi. Irak'taki gizli gözaltı ve işkence merkezlerinin denetiminden sorumlu albay James Steele, 2003-2005 yılları arasında doğrudan Rumsfeld'e bilgi verirken, yardımcısı albay James Coffman da, Petraeus'a bağlıydı. Coffman, Irak özel kuvvetlerini organize etmek ve eğitmek için 2004 yılında general David Petraeus tarafından görevlendirilmişti.

'PETRAEUS'UN GÖZÜ VE KULAĞIYDIM'
Coffman, ABD ordu gazetesi "Stars and Stripes"a verdiği bir röpartajda, kendisini Petraeus'un Irak'taki "gözü ve kulağı" olarak tanımlamıştı.

Irak İçişleri Bakanlığı'na bağlı kontrgerilla timi "Özel Polis Komandosu"nun komutanlığını da general Adnan Tabit yapıyordu.

Guardian ve BBC'nin ortak haberinde, Pentagon ve CIA tarafından görevlendirilen Steele ve Coffman'ın, söz konusu gizli hapishanelerde mahkumlara yapılan işkencelerden haberdar oldukları görgü tanıklarının ifadelerinde açıkça ortaya çıkıyor.

'EL ELE ÇALIŞIYORLARDI'
İngiliz Guardian gazetesine konuyla ilgili açıklama yapan Iraklı general Muntadher El Samari, Steele ve Coffman'ı kast ederek, "El ele vermiş, birlikte çalışıyorlardı" dedi. "Sorgu merkezlerinde en az 40-50 defa onlarla karşılaştım, her defasında birlikteydiler" diyen Iraklı general Samari, "Sorgu merkezinde yapılan her şeyi biliyorlardı. Her türlü işkenceden haberleri vardı" şeklinde konuştu.

Irak'ta general Petraeus tarafından görevlendirilen albay James Coffman, iddialarla ilgili yorum yapmaktan kaçındı.
Irak'ta general Petraeus tarafından görevlendirilen albay James Coffman, iddialarla ilgili yorum yapmaktan kaçındı.

SORGULAMA KOMİTESİ
"Özel Polis Komandosu"nun yönetimindeki gizli gözaltı ve işkence merkezlerinin kendine has sorgulama yöntemleri olduğunu belirten Samari, "Her sorgulama merkezinin bir de sorgulama komitesi bulunuyordu. Komite bir istihbarat subayı ve sekiz sorgu elemanından oluşuyordu. Komite, tutsakların itirafta bulunmasını sağlamak için her türlü yöntemi kullanıyordu. Elektrik kullanıyor. Ayaklarından asıyor. Çözülmeyenlerin tırnaklarını çekiyor ve cinsel bölgelerden darp ediyorlardı" dedi.

'İŞKENCE RUTİNDİ'
Irak İçişleri'ne bağlı "Özel Polis Komandosu" yönetimindeki sorgulama merkezlerinde işkencenin rutin bir olay olduğunu vurgulayan Samari şunları belirtiyor: "Samara'da işkence merkezine dönüştürülen bir kütüphanede 14 yaşında bir çocuk gördüm. Bir sütundan baş aşağı sarkıtılmıştı. Gövdesinin her tarafı dayaktan morarmıştı."

Amerikan New York Times gazetesi için Irak'ta haber yapan foto muhabiri Gilles Peress ve muhabir Peter Maass da, Samara'da Amerikan albay James Steele görüştüklerinde işkence izlerine rastladıklarını belirtti.

KAN İZLERİ...
Steele ile röportaj yapmak için Samara'ya gittiğini belirten foto muhabiri Gilles Peress, "Steele ile röportaj yapmak için kütüphanenin bir odasında bulunuyorduk. Etrafıma baktığımda her tarafta kan izleri olduğunu gördüm" dedi.

'ALLAH, ALLAH, ALLAH!'
Foto muhabiri Peress'le birlikte röportaja giden muhabir Peter Maass da gördüklerini şu cümlelerle anlatıyor: "James Steele ve Suudi bir militanla röportaj yapmak için odadaydık. Korkunç bir çığlık duyduk. Birisi 'Allah, Allah, Allah!' diye bağırıyordu. Ancak bu bir dua etme şekli değildi. Acı ve korkunun getirdiği bir çığlıktı."

CIA eski Başkanı David Petraeus, Irak'taki işkence olaylarıyla ilgili ilk kez suçlanıyor.
CIA eski Başkanı David Petraeus, Irak'taki işkence olaylarıyla ilgili ilk kez suçlanıyor.

EL SALVADOR'DA ÜN YAPMIŞTI
1980 yılında ABD özel kuvvetlerinde görev yapan albay James Steele, El Salvador'da paramiliter eğitim verdi. 1986 yılında general David Petraeus El Salvador'u ziyaret ettiğinde, Steele kontrgerila metodlarıyla büyük bir üne sahipti.

'İNSAN HAKLARI İHLALLERİNE KARŞIYIM'
Guardian ve BBC, söz konusu haberi hazırlarken emekli albay James Steele, El Salvador ve Irak'taki rolünü sordu. Geçmişte hiçbir işkence olayına karışmadığını iddia eden Steele, "İnsan hakları ihlallerine karşı olduğunu" daha önce kamuoyuyla paylaştığını açıkladı.

COFFMAN YORUM YAPMADI
Seks skandalı nedeniyle geçtiğimiz yıl görevinden istifa etmek zorunda kalan CIA eski Başkanı David Petraeus tarafından görevlendirilen emekli albay James Coffman ise konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçındı.

'HER İDDİAYI ÜSTLERİNE BİLDİRDİ'
CIA eski Başkanı David Petraeus'un bürosundan yapılan açıklamada ise şunlar belirtildi: "General Petraeus Irak'ta görev yaptığı dönemde, Irak güçlerinin mahkumlara işkence iddialarından haberdardı. Kendisine ulaşan her iddiayı hiç vakit geçirmeksizin Irak'taki ABD ordu komuta zincirine, ABD'nin Bağdat Büyükelçisine ve ilgili Irak liderlerine bildirmiştir."

Özel Polis Komandosu komutanı Adnan Thabit, görev döneminde yaptığı her şeyden ABD'li yetkililerin haberdar olduğunu iddia etti.
Özel Polis Komandosu komutanı Adnan Thabit, görev döneminde yaptığı her şeyden ABD'li yetkililerin haberdar olduğunu iddia etti.

'YALAN SÖYLÜYORLAR'
Gizli gözaltı ve işkence merkezlerinin bağlı olduğu "Özel Polis Komandosu" komutanı Adnan Thabit, ABD'lilerin her şeyden haberi olduğunu belirterek, "Ben görevi bırakana kadar, ABD'liler ne yaptıysam hepsinden haberdardı. Sorgu merkezlerinde ne olduğunu biliyorlardı ve sorgulanan her mahkumdan da haberleri vardı. Hatta bazı mahkumlarla ilgili istihbarat onlar üzerinden bize ulaşıyordu. Haberimiz yoktu diyerek yalan söylüyorlar" şeklinde konuştu.

'MANNING'E BORÇLUYUZ'
İngiliz Guardian gazetesi haberinde albay James Steele ilgili şu görüşleri de dile getirdi: "Steele gizemini koruyor. Irak'tan 2005 Eylül ayında ayrıldı ve enerji alanına girdi... Şimdiye dek medyanın ilgisinden uzaktı. Eğer WikiLeaks'e milyonlarca ABD belgesi sızdıran ve şu an 20 yıl hapis cezası ile yargılanan ABD askeri Bradley Manning olmasaydı öyle kalmaya da devam edecekti."