Emniyet müdüründen telekulak istifası

Telekulak skandalına imza atan News Of The World gazetesinin eski genel yayın yönetmenini işe aldığı için eleştiri oklarına hedef olan Londra Emniyet Müdürü, görevini bıraktı.

Haberler 17.07.2011 - 22:01

Emniyet müdüründen telekulak istifası

İngiltere'de telekulak skandalı büyüyor. İngiltere'de haftalardır gündemin ilk sırasında yer alan skandal bugüne kadarki en üst düzey kurbanını aldı. Ülkenin en kıdemli polis yetkilisi, Londra Emniyet Müdürü Sir Paul Stephenson pazar günü akşam saatlerinde görevinden istifa ettiğini açıkladı.


Stephenson, polis tarafından telekulak skandalı tarafından sorgulanan Rupert Murdoch'un eski yöneticilerinden Neil Wallis'i danışmanı olarak işe aldığı için eleştirilere hedef olmuştu. Stephenson'ın ayrıca yine Wallis'in danışmanlığını yaptığı lüks bir kaplıcada ücretsiz tedavi gördüğü ortaya çıkmıştı.

Başbakan David Cameron ve İçişleri Bakanı Theresa May, Stephenson'un istifasından duydukları üzüntülerini dile getirirken, eski emniyet müdürünü başarılı çalışmaları nedeniyle de övdüler.

CEMERON’I SIKINTIYA SOKAN SÖZLER
Stephenson'un istifa açıklamasında Cameron'ın eski danışmanı, Murdoch grubunun eski yöneticisi ve skandalın odağındaki isimlerden Andy Coulson'la ilgili sözleri ise Başbakanlık için sıkıntı yarattı. Stephenson, ''Coulson'ın tersine, Wallis News of the World'dan istifa etmemişti ve bildiğim kadarıyla da telekulak skandalının ilk aşamalarındaki iddialarla kendisi arasında bir bağ kurulmamıştı'' dedi.

Cameron, Coulson'ı genel yayın yönetmeni olduğu Murdoch grubunun amiral gemisi News of the World'dan istifası sonrasında önce partisinin sonra da başbakanlığın iletişim daire başkanlığına getirmişti.

Coulson, daha sonra bu görevlerinden de istifa etmişti. Başbakanlık ise, Coulson'ın istifasının suçu kabul anlamına gelmediğini, o dönemde gazetenin genel yayın yönetmeni olduğu için görevinden ayrıldığını duyurdu.

MEDYA YÖNETİCİSİNE GÖZALTI
News International'ın yöneticisi Rebekah Brooks ise pazar günü yolsuzluk ve telefon dinleme şüphesiyle gözaltına alındı ancak kefaletle serbest bırakıldı. Brooks, telekulak skandalının yaşandığı iddia edilen dönemde News of the World gazetesinin genel yayın yönetmeniydi. Brooks, telefonların dinlendiğinden haberdar olmadığını söylüyor.

News Of The World’ün , aralarında İngiltere'nin eski başbakanı Gordon Brown'un da bulunduğu yaklaşık 4 bin kişinin telefonlarını dinlediği ortaya çıkmıştı.

Sayfa Yükleniyor...