En etkileyici aksan seçildi: İngiliz aksanı Fransız aksanını geride bıraktı

Time Out dergisi tarafından yapılan en etkileyici aksanlar anketinde önceki yıllarda ilk sırada yer alan Fransız aksanı, İngiliz aksanı tarafından geçildi. Türkiye’den katılımcıların da yer aldığı ankete göre katılımcıların yüzde 25’i İngiliz aksanını en etkileyici aksan olarak seçerken Fransız aksanı yüzde 16 oy ile ikinci, İtalyan aksanı ise yüzde 15 ile üçüncü sırada yer aldı.

Haberler - ntv.com.tr 27.11.2020 - 15:58

En etkileyici aksan seçildi: İngiliz aksanı Fransız aksanını geride bıraktı

ntv.com.tr - Dış haberler

İngiltere merkezli Time Out dergisi sıradışı bir ankete imza atarak 30’dan fazla ülkede 37 binden fazla katılımcının dahil olduğu bir anket düzenledi.

Ankette kullanıcılara en etkileyici buldukları aksan sorulurken aynı zamanda en etkileyici buldukları aksanların olduğu şehirler de soruldu.

SEÇİLMESİNDE ASYA ÜLKELERİ BÜYÜK ROL OYNADI

Yapılan ankette her sene Fransız aksanı ilk sırada çıkarken bu yıl ilk kez İngiliz aksanı ilk sırada yer aldı. Başta Asya ülkeleri olmak üzere, İsveç ve ABD’de ilk sırada çıkan İngiliz aksanı oyların yüzde 25’ini aldı.

TÜRKİYE FRANSIZ AKSANI DEDİ

Çin ve Hindistan gibi yoğun ülke nüfusuna sahip yerlerde ilk sırada çıkan İngiliz aksanını yüzde 16 ile Fransız aksanı izledi. Avustralya, Brezilya, Rusya, Almanya, İtalya ve Hollanda tarafından en etkileyici aksan seçilen Fransız aksanını Türkiye de ilk sırada seçti.

İtalyan aksanı dünya çapında yüzde 15 oy alırken İspanya, ve Portekiz İtalya aksanını en etkileyici aksan olarak gördü.

KENDİ AKSANINI SEÇEN TEK ÜLKE TAYLAND

Anketin en ilginç yanı ise bir ülke sakinleri dışında hiçbir ülke kendi aksanını en etkileyici aksan olarak görmüyor. Birinci olan İngilizler, İrlanda aksanını en etkileyici aksan bulurken sadece Tayland’lı katılımcılar kendi aksanlarını en etkileyici aksan olarak gördüler.

Ankette en etkileyici aksana sahip kişiler nerede yaşıyor sorusuna karşılık ise sırasıyla Londra, Paris, Roma, Edinburgh (genel olarak İskoçya), Porto ve Madrid seçildi.

Sayfa Yükleniyor...