Endonezya'da uçak kazası: 98 ölü

Endonezya'da bir askeri uçağın düşmesi sonucu 98 kişi hayatını yitirdi.

Haberler - Anadolu Ajansı 20.05.2009 - 07:55

Endonezya'da uçak kazası: 98 ölü

Endonezya'da bu sabah meydana gelen askeri uçak kazasında can kaybı 98'ye yükselirken, uçakta 10 kadar çocuğun bulunduğu belirtildi.


Endonezya Sağlık Bakanlığı kriz merkezinden Rustam Pakaya, kazada bir kısmı yerde olmak üzere toplam 98 kişinin öldüğünü, 15 kişinin yaralandığını söyledi.

Hava kuvvetleri sözcüsü Bambang Samoedro da bu açıklamadan hemen önce ölü sayısının 90'a yükseldiğini belirterek, "105 kişinin kimliğini saptadıklarını, 5 kişinin hafif, 10 kişinin ağır yaralı olduğunu, diğerlerinin de öldüğünü" kaydetti.

Askeri sözcü Sagom Tamboense, askerlerle ailelerini taşıyan ve 11 kişilik mürettebat ile 98 yolcu bulunan C-130 Herkül tipi askeri nakliye uçağında 10 kadar da çocuğun olduğunu söyledi.

Yolcu sayısı daha önce 99 olarak verilmişti.

Uçağın, yerel saatle 06.30 (TSİ 01.30) civarında Doğu Java eyaletindeki Iswahyudi hava kuvvetleri üssüne inmeye çalışırken, 4 kilometre uzaklıktaki Geplak köyünde evlerin üzerine düşerek pirinç tarlasına savrulduğu ve gökyüzünü siyah dumanların kapladığı belirtilmişti.

Cakarta'dan Iswahyudi üssüne askeri personel ve ailelerini taşıyan uçağın düşüş nedeniyle ilgili olarak bir araştırma ekibi kurulacağı açıklanmıştı.

Ülkenin ulusal haber ajansı Antara'nın daha önce verdiği bir haberde, Hava Kuvvetleri'nin elindeki C-130 Hercules tipi uçaklarının yoğun olarak kontrol edilmeye başlanacağı duyurulmuştu.

Hava Kuvvetleri yetkilileri, geçen hafta yaptıkları açıklamada ciddi aksaklıklar nedeniyle bu uçaklarla ilgili kontrollere başlanacağını, halen Singapur'da olan 9 Hercules'in de bu çerçevede kontrol edilmekte olduğunu dile getirmişti.

Sayfa Yükleniyor...