Erdoğan en etkili 17. lider

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Time dergisinin hazırladığı en etkili liderler listesinin 17. sırasında yer aldı.

Haberler 29.04.2010 - 16:48

Erdoğan en etkili 17. lider

Time dergisi 2010 yılının en etkili kişileri listesini yayımladı.

Her yıl yayınlanan ve siyaset, sanat, iş ve düşünce dünyasından 25 en etkili kişinin belirlendiği listede Başbakan Recep Tayyip Erdoğan "en etkili liderler" listesinin 17.sırasında yer aldı.

Birinci sırasında Brezilya Devlet Başkanı Lula Da Silva'nın yer aldığı listede Başbakan Erdoğan zorluklara rağmen ayakta kalabilen kalan kişi anlamına gelen "survivor" ifadesi kullanıldı.

Erdoğan için şu ifadeler kullanıldı:

"İnançlı bir Müslüman ve sözünü sakınmayan bir eski futbolcu olan 56 yaşındaki Recep Tayyip Erdoğan 1994 yılında İstanbul’un Büyükşehir Belediye Başkanı olarak tanındı.

Bir zamanlar sokaklarında simit sattığı şehrin yöneticisi olan Erdoğan, hakkında açılan davalar dolayısıyla bu unvanını kaybetse de halkın gözündeki popülerliğini günden güne artırdı.

Erdoğan, İslamcı politikalar sürdürdükleri gerekçesiyle üç partinin kapanışına şahit oldu. Batı ve iş dünyası yanlısı partisi Ak Parti’yi ise 2001 yılında kurdu. İlk olarak 2003 yılında Başbakanlığa seçilen Erdoğan, dört yıl sonra yapılan seçimlerde de sandıktan lider çıktı.

Başbakanlığı’nın özellikle ikinci döneminde Müslüman dünyasının küresel sözcülüğüne soyunan Erdoğan, iki ülke arasındaki ilişkilere karşın İsrail’i açık açık eleştirdi, Hamas’la müzakerelere girilmesi fikrini savundu ve ABD’nin İran’a yaptırımlarına karşı çıktı.

NATO’nun tek Müslüman üyesi, laik demokratik Türkiye’nin başbakanı Erdoğan, ülkesinin çevresindeki bir bölgeyi yeniden şekillendirebilecek bir lider."

Listede yer alan diğer liderler şöyle sıralanıyor:

EN ETKİLİ 25 LİDER

EN ETKİLİ 25 KAHRAMAN:

EN ETKİLİ 25 SANATÇI

EN ETKİLİ 25 DÜŞÜNÜR

Sayfa Yükleniyor...