Ermeniler sınırın açılmasına karşı

Ermenilerin yüzde 61'i Türkiye ile sınırın açılmasına karşı.

14.04.2009 - 15:21

'Ararat’' şirketi tarafından, Ermenistan genelinde yapılan bir araştırmaya göre, Ermenilerin yüzde 61”i Türkiye ile sınırın açılmasına karşı.

Erivan’da düzenlenen basın toplantısında konuşan "Ararat" şirketi başkanı Armen Ayvazyan, anket araştırmasına, Ermenistan vatandaşlarının yanısıra Ermeni diaspora temsilcilerinin de katıldığını belirterek, "Ermenilerin önemli kısmı, Erivan hükumetinin Türkiye ile yaklaşma politikasını desteklemediği gibi, Ankara ile sürdürülen diyaloğun sonuç vereceğine de inanmıyor" şeklinde konuştu.

Türkiye-Ermenistan diyaloğunun sürdürülmesinin Ermenilerin yüzde 11'i tarafından olumlu karşılandığını kaydeden Ayvazyan, araştırmaya katılanlardan sadece yüzde 20’sinin Türkiye ile diplomatik ilişkilerin kurulmasına olumlu baktıklarını ifade etti.

Başbakan Sarkisyan’ın "Türkiye de yeni Ermenistan nükleer santralinin yapımına katılsın" önerisi araştırmaya katılanların yüzde 81,5'i tarafından olumsuz karşılandı.

Türk tarafının projeye katımını detsekleyenlerin oranı ise yüzde 5'i geçmedi.

Yeni Ermenistan nükleer santlarinin senetlerinin ileride Türk şirketlerine satılması teklifi ise özellikle sert tepkiye neden oldu. "Katılımcıların yüzde 92’si bu öneriye karşı net tavrını ortaya koydu" diyen Ararat başkanı, "Ermeniler Türkiye’ye bağımlı duruma düşmekten korkuyor" değerlendirmesinde bulundu.

Ayvazyan, Türk okullarında, Ermenilerce gerçekleştirilen soykırım konulu belgeselin gösteriminin anket araştırmasına katılanların yüzde 96’sının tepkisini çektiğine dikkat çekti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...