Ermenistan ABD'yi şaşırtmadı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philip Crowley, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın Türkiye-Ermenistan protokollerinin onaylanmasının askıya alındığı açıklamasına şaşırmadıklarını söyledi.

23.04.2010 - 01:55

Ermenistan ABD'yi şaşırtmadı

ABD Dışişleri Bakanlığı, Ermenistan'ın protokollerin onaylanması sürecini askıya aldığı yönündeki açıklamasına şaşırmadığını, barış sürecinin hala sürebileceğine inandığını duyurdu.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Crowley, "Her iki tarafın da süreçten çekilmemesi, bize cesaret verdi ancak hepimizin kabul ettiği gibi, sürecin ileri gitmesini sağlayacak yeni bir ivme yaratmak için belki biraz zamana ihtiyacımız var" dedi.

Crowley, her iki tarafın da sürecin çökmemesini sağlamak için itina gösterdiğini belirterek, "Bu, iyimser olmamızı sağlıyor" ifadesini kullandı.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Philip Gordon da NATO dışişleri bakanları gayri resmi toplantısı için bulunduğu Estonya'nın başkenti Tallin'den yaptığı yazılı açıklamada, "Cumhurbaşkanı Sarkisyan'ın açıklaması, Ermenistan'ın süreci sona erdirmediğini, ancak Türk tarafı ilerlemeye hazır olana kadar askıya aldığını belirtiyor.

Sarkisyan'ın barış, istikrar ve uzlaşı vizyonu doğrultusunda çalışmaya devam etme kararını taktir ediyoruz. Her iki tarafa da uzlaşı ve normalleşme yönündeki çabaların sürdürülmesinde kapıyı açık tutma çağrımızı devam ettireceğiz" ifadesini kullandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...