Esad çözüm planını açıkladı

Aylar sonra halka seslenen Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, yeni hükümet kurulması ve genel af ilanını da kapsayan 5 aşamalı çözüm planı açıkladı. El Kaide teröristleriyle savaştıklarını söyleyen Esad, muhaliflerle görüşme konusunda ise ''Biz efendilerle görüşürüz, kuklarla değil'' dedi.“

06.01.2013 - 12:19

Esad çözüm planını açıkladı

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, Kasım ayından beri süren sessizliğini öğle saatlerinde yaptığı açıklamayla bozdu.

Beşşar Esad, başkent Şam'daki opera binasında yaklaşık 2 bin kişilik destekçilerine hitap etti.

Esad'ın sözleri sık sık sloganlarla kesilirken, konuşmanın ardından Suriyeliler kendisini kucaklamak için sahneye akın etti.

‘İNTİKAM ALMAK İSTİYORLAR’
Konuşmasına “kelimenin tam anlamıyla bir savaş içindeyiz” diye başlayan Esad,

“Tüm ülkeyi saran bir acıyla karşı karşıyayız. Ülke içinde ve dışındaki Suriye'ye düşman olan güçler, bizden intikam almak istiyor. Ülkedeki çatışma yönetimle muhalifler arasında değil, vatan hainleri ile halk arasındadır” dedi.

Muhalifleri “teröristler” olarak tanımlayan Esad, “Ülkede El Kaide zihniyetine sahip teröristler var. Çoğu Suriyeli olmayan radikal İslamcılarla savaşıyoruz” diye konuştu.

Beşşar Esad, ''Biz siyasi çözüm yolunu seçtik, siyasi proje getiren herkese elimizi uzattık. Lakin bu konuda yanımızda ortak bulamadık'' dedi.

‘KENDİMİZİ SAVUNDUK’
Her zaman diyalogdan yana olduğunu dile getiren Esad, “Bazıları Suriye'nin muhaliflere doğrudan askeri müdahalede bulunmayı tercih ettiğini iddia ediyor. Biz başından beri siyasi çözümden yanaydık. Ancak kan dökmekten başka bir şey bilmeyen teröristlere karşı halkımızı korumak için kendimizi savunduk. Siyasi çözümden yana olmamız, teröristlerle mücadeleden vazgeçmek anlamına gelmiyor'' ifadelerini kullandı.

‘ARAP BAHARI SABUN KÖPÜĞÜ’
''Arap Baharı denilen şey, eninde sonunda patlayacak bir sabun köpüğünden ibaret'' ifadesini kullanan Esad, ''Teröristlerle mücadelede sorumluluklarını yerine getiren tüm vatandaşları selamlıyorum'' dedi.

‘BİZ EFENDİLERLE GÖRÜŞÜRÜZ, KUKLALARLA DEĞİL’
''Biz efendilerle görüşürüz, kuklarla değil'' ve ''muhalif ve muvafık kesimlerle görüşmeler sadece dahilde olur'' sözleriyle ülke dışındaki muhalif hareketlerle görüşmeye açık olmadığını ifade etti.

Esad, yabancı ülkelerden sorunun çözümü için gelecek yardımı kabul edebileceklerini ancak kendilerine emir verilmesini kabul edemeyeceklerini vurguladı.

BEŞ AŞAMALI PLAN
Suriye Esad, çözüm için yeni bir hükümet kurulması, bir diyalog konferansı düzenlenmesi ve genel af ilan edilmesini de içeren aşamalı bir plan önerdi.

Suriye Devlet Başkanı Esad, ülkedeki krizin çözümüne ilişkin 5 aşamalı bir plan önerdi. Buna göre:

1- Yabancı ülkeler Suriye'deki silahlı muhalefeti desteklemeye son verecek. Yerlerinden edilen Suriye vatandaşları evlerine dönecek. Bu şartla Suriye ordusu da askeri operasyonlarını durduracak,

2- Sınırdan 'teröristler'in geçişi engellenecek. Özellikle Türkiye bu konuda üzerine düşeni yapacak, 3- Muhalefetle diyalog başlatılacak, diyalog çerçevesinde geniş katılımlı bir konferans düzenlenecek ve bir 'misak-ı milli' oluşturulacak, halkoyuna sunulacak,

4- Referandumla kabul edilecek milli misakı uygulamak üzere ''Milli Birlik Hükümeti'' kurulacak, 5- Genel af ilan edilecek ve geçiş dönemi planlanacak.

Ülkedeki sorunu bir ''iç mesele'' olarak nitelendiren Esad, her türlü uluslararası arabuluculuk girişimlerine de kapalı olduklarını ifade etti.

‘ALLAH DÜŞMANLARIYLA MÜCADELE EDİYORUZ’
Esad, kavganın ''vatan ve vatan düşmanları, halk ve mücrim katiller, güvenlik ve korku salmak isteyenler arasında'' olduğunu, ''halk ve Allah düşmanlarına karşı mücadele ettiklerini'' söyledi.

‘DEVRİMİ HALK YAPAR’
''Devrim diyorlar, oysa devrim bir ideolojiye yaslanır ve bir liderliği vardır. Bunların ne fikri ve ne de lideri'' diyen Esad, ''Devrimi halk yapar, ülke dışından gelenler değil'' şeklinde konuştu.

Muhaliflerin dışarıdan ithal edilen ''tekfirci'' fikirlere sahip olduğunu ve yerli olmadıklarını iddia eden Esad, ''Suriye hür ve müstakil kalacaktır, vesayet kabul etmeyecektir'' dedi.

‘VAHŞİ VE ÇETİN BİR SAVAŞ’
Ülkesinin ''gerçek bir savaş''la karşı karşıya olduğunu söyleyen Esad, ''Bu savaş geleneksel savaşlardan daha vahşi, kelimenin tam anlamıyla vahşi ve çetin bir savaş'' ifadesini kullandı.

KOMŞU ÜLKELERE UYARI
Suriye Devlet Başkanı Esad, bu savaşın dış güçlere karşı verildiğini de belirtti.

''Kimi bölgesel güçler, Suriye'nin içinde bulunduğu krizden çıkışının kendi siyasi ikballeri ve istikballerine mal olacağını iyi biliyorlar'' diyen Esad, çözümün siyasi, toplumsal ve terörle mücadele eksenlerine istinat edeceğini vurguladı.

Beşşar Esad, ülkesinin yanında yer alan Rusya ve Çin’e de teşekkür etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...