'Esad insanlığa karşı suç işlemiş olabilir'

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad üzerinde uluslararası baskılar artıyor. Amerikan yönetimi esad'a "bırak" çağrısı yapmaya hazırlanırken, BM Suriye Devlet başkanının insanlığa karşı suç işlemiş olabileceğini duyurdu.

18.08.2011 - 15:36

Birleşmiş Milletler müfettişleri, Şam yönetiminin sivillere karşı sistematik ve yaygın şekilde saldırılar düzenleyerek, insan hakları ihlallerinde bulunduğu sonucuna vardı. Esad yönetiminin kullandığı yöntemlerle insanlığa karşı suç işlemiş olabileceği belirtildi.

İnsanlığa karşı suç, soykırımdan sonra en büyük insan hakları ihlali olarak görülüyor. Müfettişler, bu suçlamaların araştırılması için Suriye'nin uluslararası ceza mahkemesine sevkedilmesi gerektiği görüşünde.

Obama yönetiminin de yakın bir zamanda Esad'a iktidarını bırakma çağrısı yapabileceği konuşuluyor.

İSVİÇRE'DEN DİPLOMATİK ATAK
Bu arada Suudi Arabistan, Kuveyt ve Bahreyn'den sonra İsviçre de danışmalarda bulunmak üzere Şam büyükelçisini geri çağırdı.

İsviçre Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, İsviçre'nin, Suriyeli güvenlik güçlerinin sivillere karşı "sistematik insan hakları ihlallerine tahammül edemeyeceği" için büyükelçinin geri çekilmesi kararı verildiği bildirildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...