Suriye'deki iç savaşsa tüm sıcaklığıyla devam ediyor. Sosyal medya üzerinden yayınlanan videolarda yaşananlar gözler önüne seriliyor. İç savaş devam ederken Esad rejimi ve Suriye muhalefeti arasındaki barış görüşmeleri Rusya’nın başkenti Moskova'da başladı.

Görüşmelere suriyeli farklı muhalif gruplardan 32 kişi katılıyor. Ancak suriye muhalif ve devrimci güçler ulusal koalisyonu rusya'nın esad yönetimine uzun süredir destek verdiği gerekçesiyle görüşmelere katılmıyor.

Sergey Lavrov
Sergey Lavrov

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriyeli muhalif gruplara "Terörizm tehdidine karşı güçlerini birleştirme" çağrısı yaptı.

Lavrov, "Ortak terörizm tehdidiyle mücadele etmek için güçleri bir araya getirmenin zorunluluğunun, politikacılar ve önde gelen sivil toplum temsilcileri tarafından anlaşılmasının, suriye ulusunun birliğinin yeniden canlandırılması için kilit hale gelmesi gerektiğine inanıyoruz" ifadelerini kullandı.

Moskova'daki toplantının uzun vadeli barış görüşmeleri için bir başlangıcı hedeflediği belirtiliyor. Suriye yönetiminin altı kişilik delegasyonuna Suriye'nin Birleşmiş Milletler temsilcisi Başar Caferi liderlik yapıyor.