Eski danışmanından İngiltere Başbakanı Johnson'a ağır suçlama: "80 yaşın üzerindekiler ölüyor diye ekonomiyi bitiremeyiz" dedi

İngiltere'de Başbakan Boris Johnson’ın eski danışmanı Dominic Cummings’den yeni iddialar geldi. Johnson’la aralarındaki whatsapp mesajlarını açıklayan Cummings, geçen sonbaharda Johnson’ın "80 yaşın üzerindekiler ölüyor diye ekonomiyi bitiremeyiz" dediğini öne sürdü. Bu iddiaların Başbakan Johnson'ı siyasi baskı altında bırakacağı yorumları yapılıyor.

NTV Haber 20.07.2021 - 15:24 | Son Güncelleme : 20.07.2021 - 15:26

Eski danışmanından İngiltere Başbakanı Johnson'a ağır suçlama: "80 yaşın üzerindekiler ölüyor diye ekonomiyi bitiremeyiz" dedi

İngiltere Başbakanı Johnson’la aralarındaki Whatsapp mesajlarının içeriğini basına  açıklayan hükümetin eski tıp danışmanı Cummings, salgının ilk döneminde Johnson’ın "80 yaşın üzerindekiler ölüyor diye ekonomiyi bitiremeyiz" dediğini öne sürdü.

"SAĞLIKTAN ÇOK EKONOMİYİ DÜŞÜNDÜ"

Cummings, Johnson’ın 2020 sonbaharında sağlık sistemi çökecek söylemine inanmadığını ve salgının ülkeye yayılmasından çok ekonomiyi düşündüğünü iddia etti.

KRALİÇE İÇİN UYARI YAPTI

Bununla birlikte Cummings, pandeminin ilk döneminde Johnson’a "Kraliçe Elizabeth'e virüs bulaştırabilirsin. Onu görmeye gidemezsin" dediğini de aktardı:

Cummings, ‘Ya gidip ona virüs bulaştırırsan. Ölürse ne yaparsın. Bu riski alamazsın. Bu delice olur’ görüşünü ilettiğini ve Johnson’ın da "Evet gidemem" dediğini iletti.

BAŞBAKANLIKTAN AÇIKLAMA

Öte yandan, istifası sonrası ilk defa BBC’ye röportaj veren Cummings’in açıklamalarına Başbakanlık'tan yanıt geldi. Yapılan açıklamada salgın süresince insanların hayatlarının korunması için bilimin liderliğinde hareket edildiği vurgulandı.

Cummings, karantina döneminde kilometrelerce seyahat ederek eleştiri oklarının hedefinde yer almıştı.

Eski danışman Cummings, Johnson’ın eşi Carry Johnson ile girdiği güç savaşı sonrası istifa etmiş ve daha önce de Johnson’ı zorda bırakacak iddialar ortaya atmıştı.

KURBANLIK HAYVANLARA ELEKTRİKLİ İŞKENCE

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Sayfa Yükleniyor...