Esrarengiz gemi İskenderun'a demirledi

Suriye'ye silah göndermek için İran'ın kiraladığı iddia edilen Alman gemisi Atlantic Cruiser, İskenderun limanına demirledi. Suriye'ye silah götürdüğü ortaya çıktıktan sonra 24 saat izini kaybettiren gemi, daha sonra rotasını Türkiye'ye çevirmişti.

18.04.2012 - 12:49

Esrarengiz gemi İskenderun'a demirledi

Önceki gün Suriye-Kıbrıs-Türkiye arasında uydu sinyalini kapatıp, kaybolduğu öne sürülen 6 bin 200 tonluk Atlantic Cruiser gemisi, bugün saat 11.15'de İskenderun açıklarına geldi. Gemi İskenderun Limanı'na girmeden yaklaşık 3-4 mil açıkta demirledi.

İskenderun Limanı Gümrük Müdürlüğü yetkilileri, gemide askeri malzeme ve mühimmatla birlikte 4 ayrı türde yük olduğunun kendilerine bildirildiğini, askeri malzemelerin İskenderun'a indirilmesi için de başvuruda bulunulduğunu söyledi.

Açıkta demirleyen gemiye gümrük ekibi, deniz polisi ve deniz sağlık ekibinden oluşan heyetin gidip, denetimlerde bulunması bekleniyor.

CİBUTİ'DEN YOLA ÇIKMIŞTI
Alman C.E.G Bulk Chartering şirketinin sahibi olduğu "Atlantic Cruiser"in İran'a ait bir gemiden geçtiğimiz hafta silah ve askeri mühimmat yükünü Afrika'da Cibuti limanında alarak, Suriye'nin Tartus limanına doğru yola çıktığı iddia edilmişti.

Atlantic Cruiser geçtiğimiz cuma günü öğle saatlerinde Tartus limanına doğru yol aldığı sırada Suriyeli yetkililerden uyarı aldıktan sonra rotasını değiştirmişti. Gemi 24 saat boyunca Akdeniz'de izin kaybettirdikten sonra rotasını Türkiye'ye çevirmişti.

ESAD'A ABD VE AB'DEN SİLAH AMBARGOSU
Suriye'de şiddet olaylarında 9 binden fazla insanın hayatını kaybetmesinin ardından AB ve Avrupa Birliği ülkeleri, Suriye'deki Esad rejimine karşı bir dizi yaptırım uygulama kararı almıştı. Söz konusu yaptırımlar arasında Suriye'ye silah ambargosu da bulunuyor.

Rusya ve Çin'in karşı çıkması nedeniyle BM Güvenlik Konseyi ise, Suriye hakkında yaptırım kararı çıkaramamıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...