'ETA'nın tiyatrosuna alet olmayacağız'

İspanya'nın Bask bölgesinde bağımsızlık için mücadele eden ETA'nın silahlarının "kullanım dışı" olduğu uluslararası komisyon tarafından teyit edildi. İspanyol hükümeti ise, ETA'nın açıklamasını "tiyatro" olarak değerlendirdi.

21.02.2014 - 17:46

'ETA'nın tiyatrosuna alet olmayacağız'

İspanya'nın kuzeydoğusundaki Bask bölgesinin bağımsızlığı için mücadele eden ve AB terör örgütleri listesinde bulunan ETA'nın, beklenen silah teslim etme sürecine ilişkin açıklama yapıldı.

Ekim 2011'de silahlı faaliyetlerini kalıcı bir şekilde bıraktığını ilan eden ETA'nın bu durumunu teyit için oluşturulan uluslararası komisyon Bilbao kentinde basın toplantısı düzenledi.

6 kişilik uluslararası komisyona başkanlık eden Ram Manikkalingam tarafından okunan bildiride, ''Komisyon olarak açıklıyoruz ki, ETA tüm saldırılarını sonlandırma sözünü yerine getirmiştir. ETA adam öldürmeyi, tehdit

etmeyi ve haraç almayı bırakmıştır. ETA büyük miktarda silahlarını, mühimmatını ve patlayıcıları kullanım dışına koymuştur'' denildi.

Örgütün silahlarının ''kullanım dışı'' olduğunu teyit eden ETA imzalı bir metni basına gösteren Manikkalingam, ''Komisyon olarak ETA'nın bu adımının anlamlı ve inandırıcı olduğunu düşünüyoruz. Tüm siyasi ve sosyal aktörlerin

desteğiyle kalıcı bir barış ile bu sürecin sonuçlanacağını umuyoruz'' dedi.

Bask özerk yönetimi başkanı İnigo Urkullu ise, bugünkü gelişmeyle ilgili yaptığı açıklamada, ''ETA'nın sonunun getirilmesi için hükümet olarak tüm fırsatları değerlendireceğiz" şeklinde konuştu.

'BU TİYATROYA ALET OLMAYACAĞIZ'
İspanya İçişleri Bakanı Jorge Fernandez Diaz ise, ETA'nın açıklamasını önemsemediklerini söyledi.

''Her zamanki ETA bildirilerinden biri'' diyen Diaz, ETA'nın hukuk devletine ve güvenlik güçlerine "mağlup" olduğu için 20 Ekim 2011 tarihinde silahlı faaliyetlerini bırakma kararı aldığını ve o dönemden sonra yapılan her şeyin bir "tiyatro" olduğunu belirtti.

İspanya İçişleri Bakanı Diaz, ''Biz bunlara kredi veremeyiz ve bu tiyatroya alet olamayız. ETA şartsız bir şekilde kendini feshetmeli. Biz, ETA'nın kendini dağıtması için çalışıyoruz. ETA kendini feshetmedikçe bir terör örgütüdür ve İspanyol devleti ateşkeste değildir. ETA eğer gerçekten silah teslim etmek istiyorsa uluslararası komisyonun bunu teyit etmesine gerek yoktur. Bunu en iyi yapacak kurum jandarma ve polistir'' şeklinde konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...