F-35 projesini Japonya kurtaracak

Türkiye’nin de dahil olduğu F-35 savaş uçaklarıyla ilgili projeye Japonya’dan destek geldi. Japonya, yaşlanan savaş uçağı filosunu yenilemek ve savunma kapasitesini artırmak için ''hayalet uçak'' olarak bilinen F-35 savaş uçağını seçti.

Haberler - Anadolu Ajansı 20.12.2011 - 17:20

F-35 projesini Japonya kurtaracak

Savunma Bakanı Yasuo Ichikawa düzenlediği basın toplantısında, Amerikalı Lockheed Martin firmasının ana üretici olduğu F-35 savaş uçaklarından 42 adet almaya karar verdiklerini söyledi. Savaş uçaklarının toplam bedelinin 8 milyar dolar olacağı tahmin ediliyor.

Savunma Bakanlığı, gelecek yıl Nisan ayında başlayacak mali yılda ilk dört F-35 savaş uçağının satın alınması için 706,9 milyon dolar ödenek ayrılması talebinde bulundu.

Amerikalı uçak firması Boeing'in ürettiği F-18 savaş uçağı ve Avrupalı şirketlerin ürettiği Eurofighter Typhoon savaş uçağı yerine F-35'i seçen Japonya'nın, savaş uçağı filosu çoğu F-15, F-4 ve F-2 olmak üzere 362 adet savaş uçağından oluşuyor. F-35 savaş uçakları, F-4 savaş uçaklarının yerini alacak.

PROJEYE TÜRKİYE DE DAHİL
Radarda görünmezlik dışında, sesten hızlı uçabilme, kısa kalkış ve dikey iniş (STOVL) özelliklerine sahip olan F-35 savaş uçaklarıyla ilgili projeyi, Türkiye, İtalya, Hollanda, Kanada, Norveç, Danimarka, Avustralya ve İngiltere destekliyor.

F-35 Ortak Saldırı Uçağı olarak da bilinen projenin toplam maliyetinin 238 milyar doları bulması bekleniyor.

ABD'nin Tokyo Büyükelçiliği de Japonya'nın F-35 savaş uçakları alımıyla ilgili anlaşmanın ABD ve Japonya'da yeni istihdam alanları yaratacağını açıkladı.

Anlaşmayla, sadece ABD'de 10 bin kişiye istihdam yaratılacağı tahmin ediliyor.

Sayfa Yükleniyor...