FBI'ın Trump soruşturması devam ediyor

ABD Başkanı Donald Trump'ın Rusya merkezli Alfa Bank ile olan ilişkisine dair soruşturmanın FBI tarafından sürdürüldüğü ortaya çıktı.

ntv.com.tr 10.03.2017 - 12:48

FBI'ın Trump soruşturması devam ediyor

Trump'ın Rusya ile olan ilişkileri hala Amerikan Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) radarında. CNN International'da yer alan habere göre, 4 ay önce rafa kaldırılan iddialar FBI'ın karşı istihbarat birimince araştırılıyor. 

CNN'in soruşturmaya yakın kaynaklardan aldığı bilgilere dayandırdığı habere göre, Trump'ın Rusya merkezli Alfa Bank ile olan ilişkisini araştıran ekip daha önce Rus hacker'ların Trump'ın kazandığı 2016 seçimine etki edip etmediğini araştıran ekipti. 

FBI ve Beyaz Saray'dan konu ile ilgili açıklama bulunmadığının altını çizen CNN, söz konusu soruşturmanın temelinin Alfa Bank'ın geçtiğimiz yaz aylarında Trump Organization'ın server'ları ile sıklıkla bağlantı kurmasına olduğunu belirtiyor. 

21 GÜNDE 2820 DEFA BAĞLATI KURMAYA ÇALIŞTI

Zira 2 - 23 Eylül 2016 tarihleri arasında Alfa Bank'ın Trump Organization server'ları ile 2 bin 820 defa bağlantıya geçmeye çalıştığı görülüyor. Trump Organization'ın bu talebe karşı bir adım atıp atmadığına dair bir delil ise bulunmuyor.  

Trump Organization'ın server'ları ile bağlantı kurmak isteyen her 10 girişimden 8'inin Alfa Bank olduğunun da altı çiziliyor. Trump Organization'ın server'ları ile bağlantı kurmaya çalışan şirketler listesinde 2'nci sırada ise Spectrum Health yer alıyor. 

İKİNCİ SIRADAKİ ŞİRKET EĞİTİM BAKANININ KOCASINA AİT

Aynı süre zarfında bu server'lar ile 714 defa bağlantı kurmaya çalışan Spectrum Health'in başındaki kişi ise Trump tarafından Eğitim Bakanı olarak atanan Betsy DeVos'ın kocası Dick DeVos. Alfa Bank ve Spectrum Health'ten gelen talepler bu sürede Trump Organization'ın server'larına gelen taleplerin yüzde 99'unu oluşturuyor. 

Betsy DeVos, geçtiğimiz ay Trump tarafından Eğitim Bakanı olarak atanmıştı. Betsy DeVos'un eşine ait olan şirket ise Trump Organization'ın server'ları ile bağlantı kurmak için en çok talep gönderen ikinci şirket. 
Betsy DeVos, geçtiğimiz ay Trump tarafından Eğitim Bakanı olarak atanmıştı. Betsy DeVos'un eşine ait olan şirket ise Trump Organization'ın server'ları ile bağlantı kurmak için en çok talep gönderen ikinci şirket. 

Rus bankanın iddiasına göre, Trump'a ait otellerden gelen spam e-postalar söz konusu server aramalarının sorumlusu.

21 GÜNDE 2820 DEFA BAĞLATI KURMANIN SORUMLUSU SPAM E-POSTALAR MI? 

Rusya merkezli bankanın iddiasına göre, bunun sorumlusu Trump Organization'dan gelen smap elektronik postlar. İddiaya göre, yurtdışı seyahatlerinde Trump'a ait otellerde kalan Alfa Bank çalışanlarının elektronik postalarına otelden gelen smap e-postalardan dolayı Alfa Bank'in siber korunma sistemi otomatik olarak bu e-postaların geldiği kaynağı kontrol etti. 

ABD merkezli siber güvenlik şirketi Mandiant'i konuyu araştırması amacıyla Moskova'ya davet ettiğini belirten Alfa Bank, bu şirketin raporunun bu yönde olduğunun altını çiziyor ancak Alfa Bank konu ile ilgili sır perdesini aralaması muhtemel dataları paylaşmaya yanaşmıyor.  

Trump, geçtiğimiz günlerde Twitter hesabından yaptığı açıklamalarla Obama'nın seçim öncesi dinlenmesi yönünde emir verdiğini iddia etmişti. Obama'nın danışması ise söz konusu iddiayı kesin bir dille yalanlamıştı.
Trump, geçtiğimiz günlerde Twitter hesabından yaptığı açıklamalarla Obama'nın seçim öncesi dinlenmesi yönünde emir verdiğini iddia etmişti. Obama'nın danışması ise söz konusu iddiayı kesin bir dille yalanlamıştı.

Spam e-posta iddiasının teoride doğru olama olasılığı bulunduğunu belirten CNN'in ulaştığı uzmanlar kanıtlar incelenmeden kesin sonuca ulaşamayacağını belirtiyor.   

Indiana Üniversitesi çalışanı Jean Camp ise spam e-postaların bu durumu açıklamakta yetersiz kaldığı görüşünde. Jean Camp'a göre, smap e-postalar nedeniyle güvenlik sisteminin Trump Organization'ın server'larını kontrol ettiği teorisi doğru olsaydı, bu oteller ile çalışan pek çok diğer şirketin de listede yer alması gerekirdi. 

Spectrum Health'ten yapılan açıklamada da Trump'a ait otellerden pek çok smap elektronik posta alındığının altı çiziliyor. Ancak söz konusu e-postlar 2015'te, yani söz konusu olaydan çok önce gönderiliyor. 

TRUMP "OBAMA BENİ DİNLETTİ" DEMİŞTİ 

ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz günlerde 2016’da yapılan başkanlık seçiminden önce eski Başkan Barack Obama’nın kendisini dinlettiğini iddia etmişti.

Trump, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "Berbat! Obama'nın (başkanlık) zaferimizin hemen öncesinde Trump Tower'ı dinlettiğini öğrendim. Hiçbir şey bulunmadı. Başkan Obama, çok kutsal olan seçim sürecinde benim telefonlarımı dinletecek kadar nasıl alçaldı? Bu Nixon/Watergate’dir. Kötü (ya da hasta) adam!”  ifadelerine yer vermişti. 

Trump'ın bu çıkışına cevap Obama'nın Sözcüsü Kevin Lewis'ten gelmişti. Lewsi yayınladığı yazılı açıklamda "Başkan Obama ya da Beyaz Saray'dan herhangi bir yetkili hiçbir ABD vatandaşının dinlenmesi için bir emir vermedi. Bunun dışındaki görüşler yanlıştır." ifadesini kullanmıştı. 

Sayfa Yükleniyor...