Fehriye Erdal'a yargı yolu

İşadamı Özdemir Sabancı suikasti faillerinden Fehriye Erdal Türkiye'de işlediği suçlardan dolayı Belçika'da yargılanacak.

Haberler - NTV Haber 25.05.2016 - 12:04 | Son Güncelleme : 25.05.2016 - 12:40

Fehriye Erdal'a yargı yolu

1996 yılında işadamı Özdemir Sabancı suikastını düzenledikten sonra yurtdışına kaçan Fehriye Erdal, Türkiye'de işlediği suçlardan Belçika'da yargılanacak. 

Karar Brüj'deki mahkemeden çıktı. Terör amaçlı cinayet suçlamasıyla yargılanacak olan DHKP-C üyesi Erdal'ın 20 ila 25 yıllık bir ceza ile karşı karşıya olduğu belirtiliyor.

1999'da sahte pasaportla yakalanan Fehriye Erdal, ev hapsi cezası almıştı. 2006'da ev hapsinden kaçan Erdal'ın nerede olduğu bilinmiyor.

ÖZDEMİR SABANCI SUİKASTI

İşadamı Özdemir  Sabancı ile beraber Toyotasa Genel Müdürü Haluk Görgün ve sekreter Nilgün Hasefe, 9 Ocak 1996 'da DHKP-C'li teröristler tarafından İstanbul Sabancı Center'da öldürüldü.

Cinayetin Fehriye Erdal, İsmail Akkol ve Mustafa Duyar tarafından işlendiği tespit edildi. Mustafa Duyar yakalanıp hapse atıldı, 1999 yılında hapishanedeki bir isyan sırasında öldürüldü.

FEHRİYE ERDAL KİMDİR?

Yurtdışına kaçan Fehriye Erdal 1999 yılında Belçika'nın Knokke kentinde kaldığı apartmanda yangın çıkması sonucunda sahte pasaportla yakalanıp yargılandı.

Bir yıla yakın cezaevinde kaldıktan sonra ev hapsine alınan Erdal, Mart 2006'da firar etti. Belçikalı yetkililer, ertesi yılki duruşmada, hakkında beraat kararı verilen Erdal'ın nerede olduğunu bilmediklerini öne sürüyor.

Sayfa Yükleniyor...