NTV

Felluce’de 10 bin aile mahsur

ntv.com.tr

Dünya
Arşiv

Irak'ın IŞİD’ten almak için operasyon başlattığı Felluce’de 10 bin ailenin mahsur kaldı. Terör örgütü, kasabadan kaçmaya çalışanları infaz edeceğini açıklamıştı.

İlişkili Haberler

Irak güvenlik güçleri, terör örgütü Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) 2014 yılının Ocak ayından beri elinde tuttuğu Felluce kasabasını geri almak için operasyonlara başladı.

Birleşmiş Milletler operasyonların merkezinde kalan 10 binden fazla ailenin tehlikede altında olduğunu açıkladı. Kasabada mahsur kalan sivil sayısının 90 binden fazla olduğu belirtildi.

Irak ordusu, başkent Bağdat’ın 65 kilometre batısında bulunan Sünni kasabasını IŞİD’in Irak’taki merkezi Musul’un geri alınması için önemli bir engel olarak görüyor.

Irak Hava Kuvvetleri’nin uçaklarla dağıttığı bildirilerde halka şehri terkedip güvenlik koridorlarına sığınmalarını tavsiye etti.

Ancak terör örgütü IŞİD önceki gün yayınladığı mesajında Felluce ve Musul başta olmak üzere savaşın sürdüğü herhangi bir bölgeden ayrılmaya çalışanı infaz edeceğini açıkça belirmişti. Bölgeden alınan bilgilere göre IŞİD, Felluce’nin dışarıyla bağlantısını kesmek için telefon hatlarını imha ettiği öğrenildi.

“KAÇMAYA ÇALIŞANLAR ÖLDÜRÜLDÜ”

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Konseyi’nin Irak sorumlularından Laila Jane Nassif, Felluce’den 80 ailenin kaçabildiğini belirtti. Nassif, “Koridorlar işlev görmüyor, hayatları pahasına böyle tehlikeli bir yolculuğa çıkanlar ateşe maruz kaldı. Kadınlar ve çocuklar da dahil olmak üzere kaçmaya çalışanlar öldürüldü” dedi.

BM yetkilisi kasabanın batısına bin aileyi barındırabilecek bir kampın yapımına başlandığını belirtti. Ancak mahsur kalan aile sayısının bu sayının 10 katından fazla olması yapılan çalışmaların yetersiz kaldığını gösteriyor.

FELLUCE'NİN ÖNEMİ

Sünnilerin yoğun olarak yaşadığı Felluce, El-Kaide ve IŞİD gibi grupların en çok önem verdiği ideolojik merkezlerden biri.

2003 yılındaki Amerikan işgalinde, ABD ordusunun en sert direnişle karşılaştığı merkezlerin başında Felluce geliyordu.

ETİKETLER