Dünyanın en büyük nikel madeni tedarikçilerinden olan Filipinler'de ülke ekonomisini etkileyecek bir karar alındı. Ülkenin Çevre Bakanı Regina Lopez, açık ocak madenciliğine izin vermeyeceğini açıkladı. Açık ocak madenciliğinin doğaya ve kaynak sularına aşırı derecede zarar verdiğini ifade eden Lopez varolan 23 madenin de kapatılmasını emretti.

Açık ocak madenciliği yapmak isteyenlere seslenen Çevre Bakanı, "Buraya gelmeyin, başvuru bile yapmayın. Başka ülkelere gidin" ifadelerini kullandı. Ülkede son olarak üç şirket 8,9 milyar dolarlık yatırımla yeni madenler açmak için başvuru yapmıştı.

TARTIŞMALARA NEDEN OLDU

Lopez'in bu çıkışı yönetimde kargaşaya neden oldu. Ülkenin en büyük gelir kaynaklarından birine yapılan müdahale tepki topladı. Öte yandan çevre savunucularından Filipinler sosyetesinin bir üyesi olan Çevre Bakanı'na destek geldi. Madencilik Odası Başkan Yardımcısı Ronald Recidoro, "Tasarısı oldukça absürt. Açık ocak madenciliği dünyada kabul gören bir yöntem ve çevreye zarar vermeden de yapılabilir. Çevre Bakanı'nın tek başına böyle bir karar alma yetkisi yok" şeklinde konuşarak Lopez'i eleştirdi.