NTV

Filipinler'de Ebu Seyyaf lideri teslim olmak istiyor

Anadolu Ajansı

Dünya

ABD Adalet Bakanlığı'nın başına 1 milyon dolar ödül koyduğu Ebu Seyyaf'ın önde gelen liderlerinden Radulan Sahiron'un teslim olmak istediği belirtildi.

İlişkili Haberler

Batı Mindanao Komutanlığı'ndan Tümgeneral Carlito Galvez, yerel bir gazeteye yaptığı açıklamada, Ebu Seyyaf'ın önde gelen liderlerinden Radulan Sahiron'un "artık yaşlandığı" gerekçesiyle yetkililere teslim olmak istediğini söyledi.

Sahiron'un ABD ya da başka bir ülkeye verilmeme şartıyla Filipinler makamlarına teslim olacağını belirten Galvez, bu kararın Sulu'daki Müslüman liderler aracılığıyla iletildiğini belirtti.

Ayrıca Galvez, Sahiron'un teklifinin örgüte yapılan şiddetli askeri operasyonlar sonrası geldiğini aktardı.

Sahiron'un 1990'lı yılların sonunda örgüt tarafından rehin alınan Amerikan vatandaşı Jeffry Schilling nedeniyle ABD makamlarının dikkatini çektiği biliniyor.

Hem ABD hem de Filipinler bombalı saldırı, adam kaçırma ve kafa kesme gibi terör faaliyetlerinden, Ebu Seyyaf'ı terör listesine almıştı.

Örgüt son bir yıl içinde milyon dolarlık fidye talebine karşılık bulamadığı için bir Alman ve iki Kanada vatandaşını infaz etmişti.

Malezya ve Filipinler arasındaki adalarda 1991'den beri faaliyet gösteren Ebu Seyyaf, şiddet ve rehin alma eylemleriyle biliniyor.

Yakın dönemde DAEŞ'e bağlılığını ilan eden örgüt, Mindanao ve Sulu'da bağımsız devlet kurmak amacıyla Filipinler'in güneyinde şiddete başvuruyor.

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte geçen yıl ağustos ayında 18 yaşındaki bir rehinenin öldürülmesinin ardından orduya Ebu Seyyaf'ı "bitirme" emri vermişti.

ETİKETLER