Filipinler'e "başına buyruk" devlet başkanı

Filipinler’de şiddeti ortadan kaldırmak için hapisteki binlerce hükümlüyü öldürmekten çekinmeyeceğini vaat eden "başına buyruk" Rodrigo Duterte devlet başkanı seçildi. Oyların yüzde 39'unu alan Duterte "devrimci bir yönetim" sözü vermişti. Duterte parlamentoyu feshetme tehdidinde de bulunmuştu.

ntv.com.tr 10.05.2016 - 12:43 | Son Güncelleme : 10.05.2016 - 12:47

filipinler duterte başkan100516.JPG

Filipinler'deki devlet başkanlığı seçimini Demokrasi Partisi (PDB-Laban) adayı ve 22 yıldır Davao kentinin belediye başkanlığını yürüten Rodrigo Duterte kazandı.

Oyların yüzde 90'ının sayıldığı seçimlerde Duterte yüzde 39 oy aldı.

Beş adaylı yarışta Duterte'nin en iddialı rakibi olan Devlet Başkanı Benigno Aquino'nun desteklediği Manuel "Mar" Roxas yüzde 23.16'da kaldı. Kampanya döneminin başlarında yarışı önde götüren senatör Grace Poe ise yüzde 21.71 ile üçüncü sırayı aldı.

Seçimleri kazanan 71 yaşındaki hukukçu Duterte, rakiplerine "barışalım" mesajı gönderdi. 
Seçimleri kazanan 71 yaşındaki hukukçu Duterte, rakiplerine "barışalım" mesajı gönderdi. 

"BARIŞALIM" MESAJI VERDİ

Seçimden zaferle çıkan Duterte dün akşam Davao’da yaptığı açıklamada, rakiplerine seslenerek, "Kampanya dönemindeki çatışmacı ortamı sonlandıralım, barışalım" ifadesini kullandı.

GİRDİĞİ 11'İNCİ SEÇİMİ DE KAZANDI

Davao belediye başkanlığını 22 yıldır yürüten ve devlet başkanlığı seçimlerinde ilk defa aday olan Duterte, siyasi yaşamında girdiği 11. seçimi de kazanmış oldu.

TRUMP'A BENZETİLİYOR

Seçim kampanyasında radikal demeçleri nedeniyle ABD başkanlık aday adayı Cumhuriyetçi Donald Trump’a benzetilen 71 yaşındaki Rodrigo Duterte özellikle yoksulluk ve şiddet konularında iddialı vaatlerde bulundu.

Ülkenin kanayan yarası şiddeti 1 yılda çözeceği sözü veren Duterte, "Bunun için hapisteki binlerce suçluyu öldürmekten çekinmeyeceğim" demişti.

İNSAN HAKLARI ÖRGÜTLERİNDEN ELEŞTİRİ

Hukukçu Duterte, Davao şehrinde suç oranlarının düşmesindeki rolü ile öne çıkıyor. Bununla birlikte, çeşitli uluslararası insan hakları örgütleri Duterte’nin mafya ile mücadelede seçtiği yöntemi eleştiriyor.

Duterte’nin seçim kampanyasında ülkedeki yüksek suç oranlarını düşüreceğini ve bunu kendi yöntemleriyle yapacağını vadetmişti. Bunun için bir yıl süre isteyen Duterte ''devrimci bir yönetim'' sözü vermişti.

Oyların yüzde 39'unu alan Duterte zaferini ilan etti. Duterte ile Filipinler'in diktatörlük dönemine geçeceğinden endişe ediliyor. 
Oyların yüzde 39'unu alan Duterte zaferini ilan etti. Duterte ile Filipinler'in diktatörlük dönemine geçeceğinden endişe ediliyor. 

"GEREKİRSE PARLAMENTOYU FESEDECEĞİM"

Duterte arzu ettiği yasaları çıkarmaması halinde parlamentoyu feshedip gerekeni yapacağını ve hatta ülkedeki komünist gerillalarla işbirliği yapabileceğini söylemişti.

DİKTATÖRLÜK UYARISI

Mevcut Devlet Başkanı Benigno Aquino, Duterte’nin bu çıkışları karşısında endişelerini açıkça dile getirmişti. Ülkenin diktatörlük dönemine gireceği uyarısında bulunan Aquino, diğer adaylara koalisyon kurup Duterte’nin seçimi kazanmaması için birlikte çalışmalarını önermişti.

Duterte, etnik çeşitliliğe sahip ülkede siyasi ve toplumsal ayrımcılığın önlenmesi için federal sisteme geçilmesi gerektiğini savunuyor.

REKOR KATILIM ORANI

Seçim Komisyonu Başkanı Andres Bautista yaklaşık 54 milyon kayıtlı seçmenin bulunduğu ülkede seçimlere katılım oranının yüzde 81 olduğunu söyledi. 2010 yılındaki başkanlık seçiminde bu oran yüzde 75 olmuştu.

Sayfa Yükleniyor...