'Filistin Devleti 2 seneye kuruluyor'

Filistin Başbakanı Selam Feyyaz, iki seneye  kadar kendi devletlerini kuracaklarını bildirdi.

Anadolu Ajansı 25.08.2009 - 12:08

İngiliz Times gazetesine demeç veren Feyyaz, "16 yıldır devam eden verimsiz müzakereleri bırakıp söylem değişikliğine neden gitmeyelim" diye sordu.

"İnisiyatifi ele alarak işgale son verme sürecini hızlandırmayı kararlaştırdık" diyen Filistin başbakanı, "kendi devletimizin doğuşunu görecek tarzda olumlu işler yaparak çok çalışacağız" ifadesini kullandı.

Filistin devletinin "de facto" olarak ortaya çıkacağını ve görmemezlikten gelinemeyeceğini vurgulayan Feyyaz, bu hedefe 2011 ortasında ulaşılabileceğini düşündüğünü belirtti.

Feyyaz'ın değerlendirmesi, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Londra'da Başbakan Gordon Brown ve Amerikalı özel temsilci George Mitchell ile yapacağı görüşmelerden evvel yayınlandı.

65 SAYFALIK PLAN
İki yıl içinde, 2011 yılı itibarıyla 'fiili' bir Filistin devletinin kurulmasını öngören 65 sayfalık plan hakkında Feyyad, "Bu özgürlüğe giden yolun planı" dedi.

Ramallah'ta basın toplantısı düzenleyerek, ayrıntıları açıklayan Selam Feyyad'ın planı, 2011 yılında, İsrail'in Filistin topraklarından çekilmeden önce dahi, Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nde olası Filistin devletinin altyapısı ile devlet kurum ve kuruluşlarıyla organlarının inşa edilmesini öngörüyor.

"RÜYANIN GERÇEKLEŞMESİ"
Filistin Yönetimi hükümetinin, büyük bir kararlılıkla fiili devlet kurum ve kuruluşlarını oluşturmak için işgal rejimine karşı mücadele verdiğini vurgulayan Feyyad, "Bu rüyanın gerçekleşmesi ve iki yıl içinde bu devletin ortaya çıkması için elimizden gelen tüm çabayı göstermemiz gerekiyor" dedi. Feyyad, "Bu olur ve olmalıdır" diye konuştu.

Selam Feyyad, "İşgale rağmen, Filistin Yönetiminin olumlu adımlar atmak istediğini" belirtirken, planı "özgürlüğe giden yolun planı" diye sundu.

65 sayfalık plan, Ürdün Vadisi'nde bir havalimanı inşasını, komşu ülkelerle demiryolu hatları kurulmasını, yabancı yatırımcılar için vergi kolaylıklarını ve Filistin güvenlik güçlerinin güçlendirilmesini öngörüyor. Siyasi bağlamda da Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın söylemleriyle uyum içinde, 1967 yılı sınırları üzerinde, Kudüs'ün Doğu Kesimi'nin başkent olacağı bir devlet hedefleniyor.

Feyyad, yerleşimlere ve duvara karşı mücadele veren komitelerin de bu süreçte yer almaları gerektiğini belirtirken, tüm sektörlerin, toplumun tüm kesimlerinin de bu örgütlenmenin içinde yer alacağını vurguladı.

DAHA ÖNCE DE AÇIKLAMŞTI
Feyyad, iki yıl içinde fiili bir devlet hedefini daha önce de dile getirmiş, en son Londra'daki The Times gazetesine verdiği söyleşide, bugüne kadar devam eden barış görüşmelerinin ortaya fazla bir şey koymadığını vurgulayarak, inisiyatifi ele alıp, işgale son verme sürecini hızlandırmayı kararlaştırdıklarını ifade etmişti.

Feyyad, Amerika'da eğitim görmüş bir ekonomist. Daha önce Dünya Bankası ile Uluslararası Para Fonu'nda da görevlerde bulunan Selam Feyyad, Gazze Şeridi'nde yönetimi Hamas'ın ele geçirmesinin ardından, mevcut hükümetin Filistin Yönetimi Devlet Başkanı tarafından feshedilmesi üzerine, 2007 yılı haziran ayında Batı Şeria'da kurulan hükümetin başbakanlığına atanmıştı.

İSRAİL'DEN TEPKİ
Feyyad'ın iki yıl içinde de facto bir devlet kurma planı İsrail'de tepkiye yol açtı.

İsrail Maliye Bakanı Yuval Steinitz, İsrail radyosuna konuyla ilgili yaptığı açıklamada, tek taraflı önlemlere ve tehditlere yer olmadığını söyledi.

İsrail'in güvenlikle ilgili çıkarları garanti altına alınmadan bir Filistin devletinin olmayacağını savunan Steinitz, Filistinlileri barış görüşmelerini iyi niyet içerisinde yürütmeye çağırırken, Netanyahu hükümetinin aldığı çeşitli önlemlerle Filistin ekonomisinin önemli bir gelişme sağladığını ifade etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...