'Filistinlilere sayısız, acı dolu darbe vurmalıyız'

İsrail Başbakanı Netanyahu'nun 9 yıl önce çekilmiş görüntüleri yayınlandı. Kendinden habersiz çekilden görüntülerde Netanyahu, ABD ve Filistin hakkında gerçek fikirlerini paylaşıyor.

19.07.2010 - 11:44

'Filistinlilere sayısız, acı dolu darbe vurmalıyız'

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun bundan 9 yıl önce kameraları kapalı zannederek yaptığı bir konuşma ortaya çıktı. Konuşma'da Netanyahu Oslo Barışı'nı bilerek baltaladığını itiraf ediyor ve ABD hakkında gerçek görüşlerini söylüyor.

FİLİSTİNLİLERE ACI DOLU SAYISIZ DARBE VURMALIYIZ
Filistinlilere de tehdit savuran İsrail Başbakanı Filistin Yönetimi hakkında, “En temel şey, ilk olarak onlara darbe vurmak. Sadece bir tane değil. Altından kalkabilmesi çok zor olan acı dolu sayısız darbeden bahsediyorum. Ölye ki el attıkları her şeyin yıkılacağından korkmalılar” diyor.

Bir kişinin "ABD itiraz etmez mi?" sorusu üzerine Netanyahu şunları kaydediyor: "ABD kolay manipüle edilir, yolumuza çıkamaz. ABD'lilerin yüzde 80'i bizi desekliyor." diyor.

Netanyahu’nun bilgisi dışında kaydedildiği düşünülen görüntüler, Batı Şeria’da düzenlenen bir toplantıya ait. İlk olarak İsrail’in Channel 10 televizyonunda yayınlanan görüntülerde, Netanyahu Filistin Yönetimi’ni tehdit eden sözlerinin yanı sıra Oslo Anlaşmaları’nın altını nasıl delebilecekleri ve ABD hükümetinin nasıl yönlendirileceği hakkında da yorumlarda bulunuyor.

ABD'Yİ ÇOK KOLAY OYNATABİLİRSİNİZ
Toplantının düzenlendiği günlerde İsrail hükümetinde herhangi bir bakanlık pozisyonu bulunmayan Netanyahu, ABD’yi küçük gören sözler sarf ederek, ABD hükümetinin “kolayca yönlendirildiği” yorumunu yapıyor.

Netanyahu, “ABD’nin ne olduğunu biliyorum. ABD çok kolay hareket ettirebileceğiniz bir şey. Onları doğru yönde hareket ettirin, sizin yolunuza çıkmazlar” ifadesini kullanıyor.

OSLO'YU DELMENİN YOLLARINI ANLATIYOR
Çatışmalar yüzünden evlerini kaybeden İsrailli ailelerin yer aldığı toplantıda, Netanyahu 1993 yılında imzalanan Oslo Anlaşması’nın nasıl etkisiz kılınacağı hakkında da detaylı bir konuşma yaptı.

Oslo Anlaşması’nın, Filistin’le bir anlaşmaya varılması halinde İsrail’in Batı Şeria’da askeri bölgeler bulundurabileceğini içeren maddesine değinen Netanyahu, bu maddeden faydalanarak Filistin’den geniş toprak parçaları alacağını söylüyor:

“Anlaşmanın maddelerini öyle bir düzenleyeceğim ki, 1967’de belirlenen sınırları destekleyen görüşe bir son vereceğim. Kimse tanımlanmış askeri bölgenin ne olduğunu belirtmedi. Tanımlanmış askeri bölge güvenlik bölgesidir. Benim bildiğim kadarıyla da, tüm Ürdün Vadisi tanımlanmış askeri bölgedir."

CLINTON FİLİSTİN YANDAŞIYDI
Netanyahu, Oslo Anlaşmaları’nın imzalanmasında rol oynayan ABD eski Başkanı Bill Clinton’ı ise “Filistin yandaşı” olarak nitelendiriyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...