'Fok gribi' ile insanlar da tehlikede

Kuş gribinin bir türünden evrimleştiği düşünülen virüs, 'fok gribi'ne neden oldu. Grip virüsünün ilk kez kanatlı hayvanlardan deniz canlılarına atlamış olması, potansiyel olarak insana da daha kolay bulaşabileceği ve daha ölümcül olabileceği anlamına geliyor.

01.08.2012 - 10:49

'Fok gribi' ile insanlar da tehlikede

Amerika Birleşik Devletleri'nde bilim adamları, insan sağlığına tehlike oluşturabilecek yeni bir grip virüsü tespit ettiklerini açıkladı. H3N8 virüsü, geçen yıl ülkenin doğu kıyısında çok sayıda fokun öldüğü bir salgından sorumlu tutuluyor.

Virüsün kuş gribinin bir türünden evrimleştiği düşünülüyor. Bu, grip virüsünün ilk kez kanatlı hayvanlardan deniz canlılarına atlamış olması demek.

Uzmanlar, Amerikan Mikrobiyoloji Cemiyeti'nin dergisinde yer alan makalelerinde, mutasyonun H3N8 tipi virüsü insanların solunum sistemine de yerleşebilecek hale getirdiğini vurguluyor. Bu da uzmanlara göre, yeni bir grip salgınının beklenmedik kaynaklardan gelebileceğinin göstergesi.

Bilim adamlarının geçen yıl New England kıyısında 162 adet fokun ölümüne odaklanan çalışmasında ilk kez 2002'de Kuzey Amerika'daki kuşlarda ortaya çıkan H3N8 tipi grip virüsü belirlendi.

Foklar, insan gibi memeli canlılar olduğu için virüsün kuşlardan memelilere atlama becerisi kazanması, potansiyel olarak insana da daha kolay bulaşabileceği ve daha ölümcül olabileceği anlamına geliyor.

Virüsün özellikle insanların solunum yolunda da bulunan bir proteini hedef alıp buraya yerleştiği belirtiliyor.

New York'taki Weill Cornell Tıp Fakültesi'nin uzmanlarından Dr Anne Moscona, bu virüsün daha önce rastlamadıkları bir birleşim yarattığını söylüyor.

Mikrobiyologlar şimdiye dek kuş gribinin, fok gibi deniz memelilerine atlayabileceğini hesaplamıyorlardı.

Dr. Moscona, "Grip herhangi bir yerden patlak verebilir, hazırlıklarımızın şimdiye dek düşündüğümüzden daha iyi olması gerekiyor. Yeni virüsleri ve potansiyel risklerini takip etmekte çok atik davranmalıyız" dedi.

Son yıllarda ortaya çıkan kuş gribi ve domuz gribi salgınları hayvanlardan insanlara bulaşabilir duruma gelmiş ve ölümlere yol açmış, ancak korkulan boyutlarda bir salgını tetiklememişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...