Fransa peçeyi yasakladı

Fransa aylardır devam eden sürecin sonunda, kamuya açık yerlerde peçe ve burkanın kullanımını yasakladı.

Haberler 15.09.2010 - 09:38

Fransa peçeyi yasakladı

Fransa parlamentosu kadınların, kamuya açık yerlerde peçe ve burka giymesini yasaklama kararı aldı.

Parlamentonun üst kanadı Senato'da oylanan tasarıya sadece bir ret oyu geldi. Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmezse, yasak 6 ay sonra yürürlüğe girecek.

Tasarıya göre yasağa uymayan kadınlar 150 Euro, kadınları bu kıyafetleri giymeye zorlayanlar ise 1 yıl hapis ve 30 bin Euro para cezasına çarptırılacak.

Yasa, yüzün tamamen örtülmesinin cinsiyet eşitliğine uygun olmadığı ve bu nedenle Fransız Cumhuriyeti'nin değerlerine aykırı olduğu temeline dayanıyor.

Alt kanadı oluşturan Ulusal Meclis Temmuz ayında yasa tasarısını bir ret oyuna karşı 335 oy ile onaylamıştı.

Yasa, insan hakları örgütlerinin sert tepkileri ile karşılansa da, kamuoyunda yasağı destekleyen geniş bir kesim de var.

Peçe ve burkanın ülkede iki bine yakın kadın tarafından kullanıldığı tahmin ediliyor.

KARAR ARDINDAN BOMBA İHBARLARI YAPILDI
Öte yandan Senato'nun yasağı onaylamasının ardından, başkent Paris'in çeşitli yerlerinden bomba ihbarları geldi.

Paris'in sembolü Eyfel Kulesi dün akşam saatlerinde bomba ihbarı nedeniyle boşaltıldı. Çoğu turist yaklaşık 2 bin 500 kişi bölgeden uzaklaştırıldı. Kule bomba ekipleri tarafından arandı, sonuçta ihbar asılsız çıktı.

Paris'te turistlerin ilgi gösterdiği diğer bir nokta için de bomba ihbarı yapıldı. Saint Michel metro istasyonu ihbar üzerine boşaltıldı. Fransız istihbarat birimleri son haftalarda Fransa'da bir terör saldırısı olasılığının "her zamankinden fazla olduğu" konusunda uyarılarda bulunmuştu.

Sayfa Yükleniyor...