Fransa'da adaylar belli oldu

Fransa'da ilk turu 22 Nisan, ikinci turu 6 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçimine katılacak adaylar belli oldu. Seçimlerde 10 aday cumhurbaşkanlığı için yarışacak.

20.03.2012 - 17:29

Fransa'da adaylar belli oldu

Seçime katılmak için yerel ve ulusal planda seçilmiş vekillerden en az 500 imza toplayabilen adayların listesi Fransız Anayasa Konseyi tarafından açıklandı.

Buna göre seçime Nicolas Sarkozy (Halk Hareketi Birliği - sağ), François Hollande (Sosyalist Parti - merkez sol), Marine Le Pen (Milli Cephe - aşırı sağ), François Bayrou (Demokrat Hareket - merkez/merkez sağ), Jean-Luc Melenchon (Sol Cephe - sol/komünist), Eva Joly (Yeşiller Partisi), Nicolas Dupont-Aignan (muhafazakar), Philippe Poutou (Yeni Antikapitalist Parti - troçkist), Nathalie Arthaud (İşçi Mücadelesi - troçkist) ve Jacques Cheminade (sosyal muhafazakar) katılacak.

5 ADAY BARAJI AŞABİLİR
Bugüne kadar gerçekleştirilen kamuoyu yoklamaları, sadece 5 adayın (Nicolas Sarkozy, François Hollande, Marine Le Pen, François Bayrou, Jean-Luc Melenchon) seçim masraflarını devletten geri alabilmek için gerekli yüzde 5 barajını aşabileceğini gösteriyor. Yoklamalara göre Sarkozy-Hollande ikilisi ilk turda yüzde 27-28 çatalında başabaş gidiyor.

Tüm anketler ikinci turda bu ikilinin yarışacağını gösteriyor. Ancak hiçbir anket bugüne kadar Sarkozy'yi ikinci turun galibi göstermiş değil. Sarkozy'nin ikinci turda galip gelebilmesi için aşırı sağcı ve merkez seçmenin oylarını da çekmesi gerekiyor.

Sosyalist aday Hollande ise ikinci turda komünistler ve çevrecilerin oylarını garantilemiş durumda.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...