Fransa'da De Gaulle'den sonra en büyük zafer Macron'un

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Yürüyüş Hareketi, parlamento seçimlerinin dün yapılan ilk turundan zaferle çıktı. Seçim sonuçlarına dayanarak yapılan tahminler, Macron'un hareketinin ikinci turda, De Gaulle'den bu yana en büyük parlamento çoğunluğuna sahip olacağını gösteriyor.

ntv.com.tr 12.06.2017 - 10:51

Fransa'da De Gaulle'den sonra en büyük zafer Macron'un

Fransa'da oyların yüzde 90'ı sayıldı. Macron'un Yürüyüş Hareketi ilk kez katıldığı parlamento seçimlerinde yüzde 31,9 oranında oy alarak sandıktan birinci sırada çıktı.

Yürüyüş Hareketi'ni yüzde 18,9 oy oranıyla merkez sağ parti Cumhuriyetçiler izliyor. Aşırı sağcı Marine Le Pen'in partisi Ulusal Cephe yüzde 13,8 oy aldı.

Sosyalistlerin oy oranı ise yüzde 7,45'te kaldı. Seçime katılım oranı rekor seviyede düşük oldu. Katılım yüzde 48,6'da kaldı.

Anket şirketleri, ilk turun sonuçlarına dayanarak milletvekili tahmininde bulundu. Tahminlere göre Fransa Cumhurbaşkanı Macron 390 ile 445 milletvekili çıkaracak. Başka deyişle parlamentonun 577 sandalyeli alt kanadında üçte ikinin üzerinde bir çoğunluğa sahip olacak.

Bu sonuç, Charles de Gaulle'ün yüzde 80'den fazla milletvekili çıkardığı 1968 seçimlerinden bu yana bir ilk olacak.

LİDERLER YENİLGİ İÇİN NE DEDİ?

Aşırı sağcı Ulusal Cephe'nin lideri Marine Le Pen, sandık çıkış sonuçlarının açıklanmasından sonra milletvekili adayı olduğu Henin-Beaumont'da basın açıklaması yaptı. Seçimlere karşı Fransız seçmenin heyecansız olduğunu ve siyasi arenanın sessizce değiştiğini ifade eden Le Pen, "Siyasi hayatın yeniden oluşumu devam ediyor. Bay Macron'un partisi, Sosyalist Parti (PS) ve Cumhuriyetçi Partiyi (LR) yutuyor" dedi.

Haftaya yapılacak ikinci turda çok sayıda milletvekili kazanabileceklerini vurgulayan Le Pen, "Tüm yurtseverleri sandığa davet ediyorum. Macron'un siyasetine güçlü bir muhalefet olmalı" diye konuştu.

Merkez sağın seçim kampanyasını yürüten François Baroin, bugünün Fransa'da 5. Cumhuriyet tarihinin en az katılımlı seçimleri olarak tarihe geçeceğini dile getirerek "Bu durum Fransız toplumundaki kırılmaların büyüdüğüne işaret ediyor" dedi.

MELENCHON: MACRON'A İZİN VERMEYİN

Aşırı sol Boyun Eğmeyen Fransa'nın (FI) lideri Jean-Luc Melenchon da gençlerin ve alt sınıfın bir ay önceki cumhurbaşkanı seçimindeki kadar seferber olmadığını belirterek "İkinci turda Cumhurbaşkanı Macron veya adaylarının mutlak güce sahip olmalarına izin vermeyin" ifadesini kullandı.

Melenchon, oldukça yüksek olan sandığa gitmeyenlerin sayısının da Macron'a istediği değişikliği yapma hakkı verilmeyeceğinin kanıtı olduğunu savundu.

SOSYALİST PARTİ: TARİHİ BİR GERİLEME

Sosyalist Parti Genel Sekreteri Jean-Christophe Cambadelis de ilk tur seçimde yüzde 10 civarında oy alan, genel olarak solun özelde de Sosyalist Parti'nin gerilediğini belirterek bunu "tarihi bir gerileme" olarak tanımladı.

MERKEZ SAĞ VE SOL ERİDİ

Fransa'da genel seçimlerin resmi olmayan sonuçları Cumhurbaşkanı Macron ve hareketinin büyük başarı kaydettiğini gösterirken, merkez sağ ve solun ise büyük kan kaybettiğine işaret ediyor.

Sayfa Yükleniyor...