Fransa'da kiliseyi basan 2 saldırgan öldürüldü

Fransa'nın Saint-Étienne-du-Rouvray kasabasındaki bir kilisede bıçaklı iki şahıs 5 kişiyi rehin aldı. Rahibin boğazını kesen saldırganlar polis tarafından öldürüldü. Hollande, "Alçakça bir terör saldırısı" dedi.

DW Türkçe 26.07.2016 - 12:43 | Son Güncelleme : 27.07.2016 - 00:06

hollande.jpg

Saint-Étienne-du-Rouvray kasabasındaki bir kiliseye giren iki bıçaklı şahıs, kilisede bulunan rahibi, iki rahibeyi ve dua eden iki kişiyi rehin aldı.

Şahısların rahip Jaques Hamel'i boğazını keserek öldürdükleri ve bir kişiyi de ciddi şekilde yaraladıkları ifade ediliyor. Fransız özel harekât polisi kiliseye operasyon başlattı ve iki saldırganı öldürdü. Yaralanan rehinenin hayatî durumu ciddiyetini koruyor.

Rehine krizi sonrasında Fransız terörle mücadele savcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Bir saldırganın terörle mücadele makamlarının tanıdığı bir şahıs olduğu tespit edildi. 2015 yılında Suriye'ye gitmeye çalıştığı bilinen şahsın Fransa'ya döndükten sonra tutuklandığı ve daha sonra elektronik kelepçeyle serbest bırakıldığı öğrenildi.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande saldırıyı "alçak bir terör salıdırısı" olarak tanımlayarak kınadı. Saldırının "IŞİD'in izinden gittiğini ileri süren teröristler" tarafından yapıldığını söyleyen Hollande "Bize savaş ilan etmiş olan İslam Devleti ile karşı karşıyayız. Bu savaşı tüm araçları kullanarak, bizi demokrasi yapan haklara saygı göstererek sürdürmek zorundayız. Teröristlerin istediği bizi bölmek" diye konuştu.

Hollande'ın açıklamasından kısa süre sonra da IŞİD kilise saldırısının sorumluluğunu üstlendi. IŞİD'den yapılan açıklamada eylemin "haçlıların" IŞİD'e yaptığı saldırılara bir yanıt olduğu belirtildi.

Fransa Başbakanı Manuel Valls da olayla ilgili bir açıklama yaptı. "Kiliseye yapılan barbarca saldırıdan" dolayı dehşete düştüğünü belirten Valls Twitter hesabından "Bütün Fransa ve tüm Katolikler yara aldı. Hep birlikte duracağız" diye yazdı.

Fransız televizyonlarına yansıyan görüntülerde kilisenin çevresindeki yolların polis tarafından kapatıldığı ve çok sayıda ambulansın olay yerine gönderildiği görüldü.

Sayfa Yükleniyor...