Fransa'da peçe eve hapsoldu!

Kamuya açık yerlerde peçe yasağının kabul edildiği Fransa'da, peçeli kadın sayısının yarı yarıya azaldığı, peçesini çıkarmak istemeyen kadınların sokağa çıkmayı reddettikleri belirtildi.

Anadolu Ajansı 11.05.2011 - 19:31

Fransa'da peçe eve hapsoldu!

Fransa'da 'Anayasaya Dokunma' isimli sivil toplum örgütünden, 11 Nisan'dan bu yana uygulanan açık yerlerde peçe yasağıyla ilgili bir açıklama geldi.

Bu yönde bir yasağı uygulayan ilk Avrupa ülkesi olan Fransa'da, yaklaşık 2 bin civarında olduğu tahmin edilen peçeli kadınların sayısının yarı yarıya azaldığını belirtildi.

Dernek Başkanı Jean-Bruno Roumegoux, peçe çıkartmak istemeyen kadınlardın, sokağa çıkmayı reddedip sürekli evde oturduklarını belirtti.

Ülkedeki sivil toplum örgütleri ve Müslüman derneklerinin tepkisine yol açan yasağa karşı çıkan 'Anayasaya Dokunma' derneği, yasayı ihlal eden kadınların ödemesi gereken para cezalarının dernek tarafından karşılanacağı sözünü verdi.

İçişleri Bakanlığı, mayıs ayı başında yaptığı açıklamada, yasadan sonra peçe giymekte ısrar ettiği gerekçesiyle 28 kadın hakkında tutanak tutulduğunu açıklamıştı.

Kamuya açık yerlerde 'güvenlik gerekçesiyle' yüzü kapatan giysiyi yasaklıayan yasayı ihlal edenlere 150 Euro para cezası veya zorunlu vatandaşlık stajı alma şartı uygulanıyor.

Kadınları bu türden giysiye zorlayanlara ise bir yıl hapis veya 30 bin Euroya kadar para cezası verilebilirken, baskıya maruz kalan kadın 18 yaşından küçükse bu ceza 60 bin Euroya kadar çıkabiliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...