Kuzey İrlanda'da 2 gündür devam eden G-8 zirvesi sona erdi. Sanayileşmiş 8 ülkenin lideri Suriye konusunda uzlaşma sağlayamadı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, zirveye katılan diğer 7 liderin eleştirilerine rağmen Suriye konusundaki tutumunu değiştirmedi.

Rusya, zirvenin sonuç bildirgesinde Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın geleceğine dair atıfta bulunulmasını engelledi.

Böylece zirveden Suriye lideri Esad'a 'görev bırak' çağrısı yapılmadı.

Bunun yerine sonuç bildirgesinde, krizin ancak siyasi çözümle aşılabileceği belirtildi ve ve Şam yönetimi ile muhalifleri bir araya getirecek olan Cenevre Konferansı’nın önemine vurgu yapıldı.

Ancak Suriye konusundaki görüş farklılığı nedeniyle söz konusu konferansın Ağustos'tan önce düzenlenmesinin "zor" olduğu belirtiliyor.

Ayrıca, Suriye'ye 1.5 milyar dolarlık insani yardım sözü de verildi.

PUTİN'DEN SİLAH TEPKİSİ
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriyeli muhaliflere silah sağlama fikrini destekleyen batılı ülkelere tepki gösterdi. Putin, "Suriye'de kimyasal silah kullanıldığı iddialarını göz önüne alarak, muhaliflere silah sağlamak bölgeyi daha da istikrarsızlaştıracaktır. Avrupalılar gerçekten muhaliflere silah sağlamak istiyor mu? Bu silahların kimin eline geçeceğini kim kontrol edecek" diye konuştu.

G-8 liderlerinin, "Esad yönetimi ile muhalefete, El-Kaide bağlantılı örgütleri Suriye'den temizlemeleri çağrısı yapması da dikkat çekti.

Suriye'de El-Kaide bağlantılı olan "Nusra Cephesi", Esad'a bağlı güçlerle mücadele eden en güçlü örgüt olarak biliniyor.