Geçici cumhurbaşkanı yemin etti

Mısır'da darbe sonrası ordunun göreve getirdiği Adli Mansur yeni görevine başlamak için yemin etti. Mansur, "Bu benim için büyük bir onur. Bu görevi bana Mısır halkı verdi. Tiran olmayacağız. " dedi.

03.07.2013 - 14:42

Geçici cumhurbaşkanı yemin etti

Yeminin ardından Anayasa Mahkemesi Başkanı Adli Mansur, geçici cumhurbaşkanı sıfatıyla ülkedeki geçiş sürecini yönetecek. Mansur yemin töreninde yaptığı konuşmada, "Bu benim için büyük onur. Bu görev bana Mısır halkı tarafından verildi" dedi.

Adil yargı sistemini selamlıyorum" diyen geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur, "Mısır medyasının özgür bir medya. Medya bir önceki rejimin kötü uygulamalarını farketti" şeklinde konuştu.

Muhalefet liderlerinden Amr Musa da, bugün hükümet kurma çalışmalarına başlayacaklarını duyurdu. Musa, bir iktisatçının başkanlığında teknokratlardan oluşan bir hükümetin kurulması gereğine işaret etti.

İHVAN'A YAKALAMA EMRİ
Mısır Başsavcılığı, Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Başkanı Muhammed Bedii, yardımcısı Hayrat Şatır ve teşkilat üyelerinin tamamı hakkında "şidete teşvik etme" suçlamasıyla yakalama emri çıkardı.

ORDU YÖNETİME DÜN EL KOYDU
Mısır'daki siyasi kriz askeri darbeyle sonuçlandı ve siyasi krizin çözülmesi için verilen 48 saatlik sürenin dolmasının ardından ordu yönetime el koydu.

Beklenen açıklama, Mursi yönetiminin geleceğinin konuşulduğu toplantı sonrası kameralar karşısına geçen Mısır Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı Abdulfettah El Sisi'den geldi.

Mevcut anayasayı askıya aldıklarını söyleyen Sisi, 'Seçim yapılıncaya kadar Anayasa Mahkemesi Başkanı Adli Mansur'un cumhurbaşkanlığı görevi yürüteceğini' açıkladı.

Geçiş döneminde teknokratlardan oluşan ulusal bir uzlaşı hükümeti kurulacağını kaydeden Sisi, yaptıkları müdahalenin gerekçesini "Halkın orduyu göreve davet ettiğini hissettik" sözleriyle açıkladı.

Diyalog çağrıları yaptıklarını bu çağrıya muhalefetin uyduğunu fakat Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'den yanıt alamadıklarını belirten Sisi, ordunun siyasetten uzak duracağını söyledi. Siyasi uzlaşı için uzun süre ve çok fazla çaba sarf ettiklerini belirten Sisi, alınan kararların uzlaşı sonucunda gerçekleştiğini ileri sürdü.

MURSİ: DARBEYE KARŞI DİRENİN
Darbe açıklamasının ardından Mısır Cumhurbaşkanlığı'ndan da bir açıklama geldi. Yapılan yazılı açıklamada, Muhammed Mursi'nin söz konusu askeri darbeyi kabul etmediği ve Mısırlıları darbeye karşı durmaya çağırdığı bildirildi. Açıklamada Mursi'nin "Şu anda Cumhurbaşkanıyım, aynı zamanda ordunun komutanıyım" dediği ifade edildi.

Mursi'nin "Silahlı Kuvvetleri'n açıkladığı uygulamaların tüm yönleriyle askeri darbe niteliği taşıdığını ve söz konusu askeri darbenin Mısır'ın sivil ve demokratik bir ülke olmasını isteyen Mısır toplumu tarafından kabul edilemez olduğunu ifade ettiği" yer alan açıklamada, Mursi'nin Cumhurbaşkanı ve Silahlı Kuvvetlerin Komutanı olarak asker sivil tüm Mısırlılara anayasaya ve kanunlara uyma çağrısı yaparak Mısır'ı geri götürecek askeri darbeye karşı durmaya, barışçıllığı korumaya ve şiddet olaylarından kaçınmaya çağırdığı bildirildi.

MURSİ'YE SEYAHAT YASAĞI
Öte yandan Mısır ordusu, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve Müslüman Kardeşler liderleri için seyahat yasağı getirdi. Müslüman Kardeşler Sözcüsü Cihad el Haddad, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada Muhammed Mursi'nin ev hapsinde tutulduğunu kaydetti.

300 GÖZALTI
Yönetime el konulmasının ardından ordu kuvvetleri, Müslüman Kardeşler yönetimine karşı hızlı bir operasyona başladı. İddiaya göre aralarında yönetici kadrosundan isimlerin de bulunduğu yaklaşık 300 kişi gözaltına alındı.

TV'LER SUSTU

Devlet televizyonda kontrolü ele alan ordu, Müslüman Kardeşler'e ait olduğu belirtilen televizyon kanallarının yayınlarını da kesti.

TAHRİR'DE BÜYÜK COŞKU
Genelkurmay Başkanı'nın darbe açıklaması Tahrir Meydanı'nda da coşkuyla karşılandı. Meydanda toplanan binlerce Mursi karşıtı, ordunun yönetime el koymasını havai fişeklerle kutladı.

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN

BAŞBAKANA HAPİS
Mısır Temyiz Mahkemesi de, Başbakan Hişam Kandil'in 1 yıl hapsine ve görevinden alınmasına hükmetti. 

Mısır Temyiz Mahkemesi, Başbakan Kandil'i, "devlete ait Nil Pamuk Çırçır Şirketi (NCGC) çalışanları hakkında verilmiş kanuni hükmü uygulamadığı gerekçesiyle 1 yıl hapis ve görevden men cezasına" çarptırdı. İdari Mahkeme, Başbakan Kandil hakkında geçen Nisan'da da aynı kararı vermiş ancak hüküm uygulamaya konulmamıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...