Genel seçimler öncesi Merkel’e ihtar

27 Eylül’deki genel seçimler öncesinde, 16 eyaletin üçünde yapılan eyalet seçimlerinde Hristiyan demokratlar umduğunu bulamadı.

31.08.2009 - 15:26

Genel seçimler öncesi Merkel’e ihtar

Dün Thüringen, Saar ve Sachsen eyaletlerinde yapılan eyalet seçimlerinin mağlubu Hristiyan Demokrat Parti, CDU oldu. Sosyal demokratlar da oy kaybederken, liberaller ve Sol parti seçmen sayısını arttiıdı.

Eyalet seçimlerine 27 Eylül'de yapılacak genel seçimin provası gözüyle bakılıyor. Genel seçimle birlikte Alman halkı bu yıl 16 kez sandık başına gitmiş, süper seçim yılı da sona ermiş olacak.

Son seçimlerin eyalet bazındaki sonuçları şöyle oldu;

THÜRINGEN EYALETI
Thüringen eyaletinde yüzde 12'lik oy kaybına uğrayan CDU’nun mutlak iktidar planları da suya düşmüs oldu. Bu, CDU’nun Thüringen Eyaleti'nde parti tarihinin en büyük yenilgisi oldu. Hristiyan demokratların oylarının büyük bir kısmını Sol Parti’ye ve liberallere kaptırmış olması düşündürücü olarak değerlendiriliyor. Thüringen’de iki koalisyon formulü üzerinde duruluyor;.

Birincisi büyük koaliyon, yani hristiyanlar ile sosyal demokratlar’ın iktidarı paylaşması, ikincisi de sol parti ile sosyal demokların eyaleti birlikte yönetmesi.

Sol Parti de sosyal demokratlar da şimdilik koalisyon kurmaya yanaşmıyor. Sol Parti'nin sosyal demokratlara karşı ezici bir coğunluk elde etmesi de dikkat çekici. Thüringen Eyaleti’nde yeşiller parlamentoya girerken, aşırı sağcı parti NPD’nin parlamento dışında kalması kitle partileri için tek avuntu kaynağı oldu.

SAAR EYALETI
Hristiyan Demokratlar Saar Eyaleti’nde süper seçim yılı 2009’un en büyük yenilgisine uğradı. 10 yıldır Saar Eyaleti’nde iktidarda olan CDU, oylarının yüzde 13’ünü kaybetti. Partinin aldığı oy oranı liberallerle koalisyon kurmaya bile yetmiyor.

Saar Eyaleti’nin de galibi Sol Parti oldu. Eyalette Kırmızı-Kırmızı,-Yeşil yani Sosyal Demokrat, Sol Parti ve Yeşiller koalisyonu ile ‘Camaika,-CDU, Sosyal Demokrat ve Liberal Parti koalisyonu’ sözkonusu olabilir.

Oylarını yüzde 20 arttıran Sol Parti’nin Saar Eyaleti’ndeki bu zaferi Parti Lideri Oskar Lafonten’in başarısı olarak yorumlanıyor. Eskiden Sosyal Demokrat Partinin vazgeçilmez adaylarından olan Lafonten, sivri açıklamarkyla gündemden düşmüyor. Lafontene göre sosyal demokratların 'resosyaldemokratikleşmesi' gerekiyor.

Sol Parti’nin Saar Eyaletinde de sadece sosyal demokratların değil Hristiyan demokratlarn da oylarını aldığı tespit edildi. Yeşiller Partisi de oy oranını arttırırken Liberaller, son beş yılın en fazla oy oranına ulaştı. Ayrıca Saar Eyaleti’nde seçime katılma oranının dayüzde 12’lik bir artış kaydedildi.

SACHSEN
Hristiyan demokratlar pazar günkü eyalet seçimlerinde en açık zaferi Sachsen Eyaleti’nde elde etti. CDU, Liberal Parti ile geleneksel koalisyon hükümetini kurabilecek. Aşırı sağcı Parti NPD, oy oranını yüzde 9.2’den yüzde 5.6’ya düşürmüş olmasına rağmen Federal Almanya tarihinde ilk defa ikinci kez Eyalet Parlamentosu’na girmeyi başarıyor. Liberal Parti FDP, sosyal demokratlarla aynı sayıda oy almasını sansasyon olarak nitelendirdi.

Thüringen, Sachsen ve Saar Eyaletlerinde yapılan seçim sonuçları sadece Eylaet Temsilciler Meclisi’nde Hristiyan demokratları coğunluıunu ortadan kaldırmıyor, bu sonuçların 27 Eylülde düzenlenecek genel seçimin yansıması olduğu da düşünülüyor. Yapılan kamuoyu yoklamaları, iktidardaki sosyal demokrat-muhafazakar iktidarının sonunun geldiğine işaret ediyor. Kitle partileri oy kaybederken, liberaller, yeşiller ve Sol Parti gibi küçük partilerin seçmen sayısını arttırması bekleniyor.

Gündemdeki en yoğun tartışma Sol Parti ile sosyal demokratların koalisyona gidip gitmeyecegi yönünde. Bu durumda duvarın yıkılmasının ardından ilk kez sosyalistler hükümete girmiş olacak. Partilerin önlerindeki son dört haftayı aktif propaganda yaparak geçireceği ise herkesin hem fikir olduğu bir konu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...