Guantanamo'dan El Cezire'yi aradı

Guantanamo'dan bir tutsak El Cezire'yi arayarak, işkence gördüğünü söyledi.

Anadolu Ajansı 15.04.2009 - 09:42

Guantanamo'dan El Cezire'yi aradı

ABD'nin Küba'daki Guantanamo tutukevinde bulunan bir tutsağın, El Cezire televizyon kanalına telefon ederek, dövüldüğünü söylediği bildirildi.

Guantanamo'daki bir tutsakla bir medya kanalının yaptığı ilk ropörtajda, Muhammed El Garani adlı tutsak, hücresinden çıkmayı reddettiği için ciddi bir şekilde dövüldüğünü söyledi.

21 yaşındaki Çadlı Garani, gardiyanların kendisini cop ile dövdüğünü ve üzerine göz yaşartıcı gaz sıktığını anlattı. Garani, olayın, ABD Başkanı Barack Obama göreve geldikten sonra olduğunu belirtti.

Görgü tanığı bir tutsak, diğer tutsaklarla bir araya gelmesi yasak olduğu için hücresinden çıkmak istemeyen Garani'nin, 6 asker tarafından hücresinden çıkarıldığı ve yediği dayak sonrası dişinin kırıldığını söyledi.

El Cezire, Garani'ye telefonla nasıl ulaşmayı başardığını söylemezken tutukevi yetkililerinden Yüzbaşı Brook DeWalt, Miami Herald gazetesine verdiği demeçte, Garani'nin büyük ihtimalle, haftalık telefon hakkını ailesini aramak yerine El Cezire'yi aramak için kullandığını ifade etti. DeWalt, Garani'nin iddialarını destekleyecek kanıt bulunmadığını da öne sürdü.

ABD, tutsaklarla röportaja izin vermiyor. Amerikalı bir yargıç, ocak ayında Garani'nin serbest bırakılması yönünde karar vermişti. Garani, o tarihten beri, tahliye bekleyen tutsakların kaldığı ''nispeten daha rahat'' bölümde tutuluyor.

Pakistan'da bir camide 2001 yılında yerel polis tarafından gözaltına alınan Garani 2002 yılında Amerikan güçlerine teslim edilmişti. Garani, Guantanmo'nun ilk ve en genç tutsaklarından biri.

Tutukevinde, çoğu terör zanlısı yaklaşık 240 tutsak bulunuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...